statystyki

VAT: Korekta deklaracji zmienia rozliczenie podatnika

07.09.2017, 18:00
Sprawa dotyczyła spółki, która dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT).

Sprawa dotyczyła spółki, która dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT).źródło: ShutterStock

Jeśli podatnik skoryguje deklarację, to 60-dniowy termin na zwrot podatku należy liczyć od dnia tej korekty, nawet gdy nie była ona wynikiem błędu, niestaranności czy pomyłki, tylko efektem zastosowania przepisów – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki, która dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Nie miała jednak dowodów potwierdzających wywóz towaru za granicę Polski, a od ich posiadania zależy możliwość skorzystania ze stawki 0 proc. VAT przy WDT.

W pierwotnej deklaracji VAT-7 spółka wykazała więc podatek należny z zastosowaniem krajowej stawki VAT. Dopiero gdy po pewnym czasie uzyskała potwierdzenie wywozu towaru za granicę, złożyła korektę deklaracji. Wykazała w niej nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, do zwrotu na rachunek bankowy.

Zasadniczo termin zwrotu nadwyżki podatku wynosi 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Spór sprowadzał się do tego, od kiedy liczyć ów termin.

Spółka uważała, że biegnie on od momentu złożenia pierwotnej deklaracji VAT. Podkreślała, że korekta nie była wynikiem błędu, niestaranności czy pomyłki, tylko wynika wprost z przepisów.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Wyjaśnił, że korekta deklaracji zmienia rozliczenie podatku. Termin zwrotu VAT trzeba więc liczyć od momentu złożenia korekty deklaracji, a nie pierwotnie przesłanego formularza VAT-7.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane