statystyki

Uszczelnienie w akcyzie nie działa, jak powinno

autor: Marek Chądzyński05.09.2017, 07:56; Aktualizacja: 05.09.2017, 08:33
Spadek sprzedaży wódki i piwa nie może być głównym powodem problemów z dochodami z całego podatku akcyzowego

Spadek sprzedaży wódki i piwa nie może być głównym powodem problemów z dochodami z całego podatku akcyzowegoźródło: ShutterStock

Miało być 69 mld zł, będzie o miliard mniej. W drugiej co do znaczenia daninie nie widać skutków zagęszczenia fiskalnego sita.

Wśród wielu dobrych informacji o dochodach podatkowych jest jedna zła: Ministerstwu Finansów nie uda się zrealizować założonych wpływów z akcyzy zapisanych w budżecie na ten rok. Resort przyznał to oficjalnie w planie wykonania budżetu na 2017 r., który załączył do projektu ustawy na 2018 r. Według niego dochody z akcyzy – drugiego co do wielkości źródła pieniędzy dla państwowej kasy – nieznacznie przekroczą 68 mld zł, zamiast 69 mld zł.

MF mówi o konserwatywnym podejściu „co do kształtowania się dochodów w kolejnych miesiącach roku”. Ma ono wynikać z dotychczasowego tempa realizacji założeń. Po siedmiu miesiącach tego roku udało się uzyskać 55,6 proc. kwoty całorocznej. A rok temu na tym samym etapie było to 57,2 proc.

Według Jacka Matarewicza z kancelarii Ożóg Tomczykowski niższe wpływy z akcyzy mogą być efektem spadku konsumpcji towarów nią obłożonych. Bo – w odróżnieniu od VAT – nie jest podatkiem powszechnym i dotyczy tylko kilku grup towarów. A w przypadku tych grup spożycie może być mniejsze, choć generalnie konsumpcja rośnie.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane