statystyki

Uszczelnienie w akcyzie nie działa, jak powinno

autor: Marek Chądzyński05.09.2017, 07:56; Aktualizacja: 05.09.2017, 08:33
Spadek sprzedaży wódki i piwa nie może być głównym powodem problemów z dochodami z całego podatku akcyzowego

Spadek sprzedaży wódki i piwa nie może być głównym powodem problemów z dochodami z całego podatku akcyzowegoźródło: ShutterStock

Miało być 69 mld zł, będzie o miliard mniej. W drugiej co do znaczenia daninie nie widać skutków zagęszczenia fiskalnego sita.

Wśród wielu dobrych informacji o dochodach podatkowych jest jedna zła: Ministerstwu Finansów nie uda się zrealizować założonych wpływów z akcyzy zapisanych w budżecie na ten rok. Resort przyznał to oficjalnie w planie wykonania budżetu na 2017 r., który załączył do projektu ustawy na 2018 r. Według niego dochody z akcyzy – drugiego co do wielkości źródła pieniędzy dla państwowej kasy – nieznacznie przekroczą 68 mld zł, zamiast 69 mld zł.

MF mówi o konserwatywnym podejściu „co do kształtowania się dochodów w kolejnych miesiącach roku”. Ma ono wynikać z dotychczasowego tempa realizacji założeń. Po siedmiu miesiącach tego roku udało się uzyskać 55,6 proc. kwoty całorocznej. A rok temu na tym samym etapie było to 57,2 proc.

Według Jacka Matarewicza z kancelarii Ożóg Tomczykowski niższe wpływy z akcyzy mogą być efektem spadku konsumpcji towarów nią obłożonych. Bo – w odróżnieniu od VAT – nie jest podatkiem powszechnym i dotyczy tylko kilku grup towarów. A w przypadku tych grup spożycie może być mniejsze, choć generalnie konsumpcja rośnie.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane