statystyki

Przy sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić PIT. Zapłacony podatek można odzyskać [WZÓR WNIOSKU]

autor: Agnieszka Pokojska28.08.2017, 09:54; Aktualizacja: 28.08.2017, 13:21
W bazie Ministerstwa Finansów jest opublikowanych już co najmniej sześć interpretacji podatkowych wydanych w lipcu br., potwierdzających, że po sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić podatku dochodowego.

W bazie Ministerstwa Finansów jest opublikowanych już co najmniej sześć interpretacji podatkowych wydanych w lipcu br., potwierdzających, że po sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić podatku dochodowego.źródło: ShutterStock

Fiskus nie pobierze podatku dochodowego od zbycia altanki, drzew czy krzewów, jeśli od ich wzniesienia i zasadzenia minęło pół roku. Potwierdzają to liczne interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

W bazie Ministerstwa Finansów jest opublikowanych już co najmniej sześć interpretacji podatkowych wydanych w lipcu br., potwierdzających, że po sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić podatku dochodowego. Jeszcze w tym roku dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej prezentował odmienne stanowisko (interpretacja nr 1061-IPTPB2.4511.106.2017.1.MK).

Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych (dalej: ustawa o ROD), osoba, która gospodaruje na działce, nie jest jej właścicielem, ale ma tylko prawo do jej użytkowania. Dlatego fiskus uważał, że altana, krzewy i drzewa nie są rzeczami odrębnymi od gruntu, bo nie da się ich przenieść bez uszkodzenia. Powoływał się przy tym na art. 48 kodeksu cywilnego, z którego wynika, że budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem stanowią jego części składowe i nie mogą być odrębnym przedmiotem własności (z łac. superficies solo cedit).

Dlatego też organy twierdziły, że podatnik sprzedaje jedynie prawo własności do nasadzeń, obiektów i urządzeń na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Z tego wywodziły, że działkowiec uzyskuje przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. Domagały się więc wykazania go w zeznaniu podatkowym wraz z innymi przychodami i rozliczenia według skali podatkowej (18 i 32 proc.).

W takim przypadku fiskus pozwalał jedynie pomniejszyć przychód ze sprzedaży o koszty jego uzyskania, czyli o wszystkie udokumentowane wydatki poniesione przez działkowca na nasadzenia, altankę i inne obiekty będące następnie przedmiotem sprzedaży.

Nowe stanowisko fiskusa


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane