statystyki

Przy sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić PIT. Zapłacony podatek można odzyskać [WZÓR WNIOSKU]

autor: Agnieszka Pokojska28.08.2017, 09:54; Aktualizacja: 28.08.2017, 13:21
W bazie Ministerstwa Finansów jest opublikowanych już co najmniej sześć interpretacji podatkowych wydanych w lipcu br., potwierdzających, że po sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić podatku dochodowego.

W bazie Ministerstwa Finansów jest opublikowanych już co najmniej sześć interpretacji podatkowych wydanych w lipcu br., potwierdzających, że po sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić podatku dochodowego.źródło: ShutterStock

Fiskus nie pobierze podatku dochodowego od zbycia altanki, drzew czy krzewów, jeśli od ich wzniesienia i zasadzenia minęło pół roku. Potwierdzają to liczne interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

W bazie Ministerstwa Finansów jest opublikowanych już co najmniej sześć interpretacji podatkowych wydanych w lipcu br., potwierdzających, że po sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić podatku dochodowego. Jeszcze w tym roku dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej prezentował odmienne stanowisko (interpretacja nr 1061-IPTPB2.4511.106.2017.1.MK).

Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych (dalej: ustawa o ROD), osoba, która gospodaruje na działce, nie jest jej właścicielem, ale ma tylko prawo do jej użytkowania. Dlatego fiskus uważał, że altana, krzewy i drzewa nie są rzeczami odrębnymi od gruntu, bo nie da się ich przenieść bez uszkodzenia. Powoływał się przy tym na art. 48 kodeksu cywilnego, z którego wynika, że budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem stanowią jego części składowe i nie mogą być odrębnym przedmiotem własności (z łac. superficies solo cedit).

Dlatego też organy twierdziły, że podatnik sprzedaje jedynie prawo własności do nasadzeń, obiektów i urządzeń na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Z tego wywodziły, że działkowiec uzyskuje przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. Domagały się więc wykazania go w zeznaniu podatkowym wraz z innymi przychodami i rozliczenia według skali podatkowej (18 i 32 proc.).

W takim przypadku fiskus pozwalał jedynie pomniejszyć przychód ze sprzedaży o koszty jego uzyskania, czyli o wszystkie udokumentowane wydatki poniesione przez działkowca na nasadzenia, altankę i inne obiekty będące następnie przedmiotem sprzedaży.

Nowe stanowisko fiskusa


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane