statystyki

Kto korzysta z carsharingu, ten traci na VAT

autor: Jakub Pawłowski28.08.2017, 09:54; Aktualizacja: 28.08.2017, 10:13
samochód

Jak przekonują eksperci, diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.źródło: ShutterStock

Biurokratyczny koszmar nieadekwatny do korzyści. I to nawet mimo szans na pełne odliczenie VAT. W tak gorzkich słowach eksperci komentują administracyjne absurdy, z którymi muszą mierzyć się przedsiębiorcy zainteresowani wynajmem aut w systemie carsharingu.

Trzymając się obowiązujących przepisów, nie sposób nie wpaść w spirale absurdu, która de facto uniemożliwia wynajmującym auta na minuty prawidłowe dopełnienie administracyjnych formalności. A to już w przedbiegach przekreśla jakiekolwiek szanse na skorzystanie z pełnego odliczenia podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 86a ust. 3 ustawy o VAT. – Wszystko wskazuje na to, że użytkownicy usługi carsharingu nie będą w stanie skorzystać z odliczenia, choć prawnie jest ono możliwe. Przeszkodą będzie bowiem nieżyciowa biurokracja – mówią bez ogródek eksperci.

Problem sprowadza się do formularza VAT-26, którego złożenie do odpowiedniego urzędu skarbowego – zgodnie z art. 86a ust. 12 ustawy o VAT – jest jednym z warunków, by pełne odliczenie było w ogóle możliwe. Co do zasady, przysługuje ono jedynie w sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje pojazd wyłącznie do celów działalności gospodarczej. W przeciwnym razie, czyli jeżeli nie wykluczył on użytku prywatnego, może odliczyć tylko połowę wydatków, m.in. na paliwo. Przedsiębiorcy, którzy na co dzień korzystają w swoich firmach z dużej liczby samochodów, tracą w ten sposób tysiące złotych.

Nierealne terminy

Jak przekonują eksperci, diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. W świetle art. 86a ust. 12 przedsiębiorcy wykorzystujący pojazdy wyłącznie do działalności gospodarczej, dla których muszą prowadzić ewidencję przebiegu, mają na złożenie VAT-26 równy tydzień. Co ważne, owe siedem dni liczy się od dnia, w którym podatnicy ponieśli pierwszy wydatek związany z danym autem. Z kolei w przypadku zmiany wykorzystywania takiego pojazdu podatnik jest obowiązany do aktualizacji VAT-26 najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany (art. 86a ust. 14 ustawy o VAT).

Rzecz w tym, że – na co zwracają uwagę eksperci – interpretując te przepisy literalnie, niechybnie dochodzimy do absurdu. Dlaczego? Bo np. przy korzystaniu z auta przez jeden dzień użytkownik musiałby informować organ podatkowy o zakończeniu wykorzystania samochodu jeszcze przed jego wynajęciem (czyli np. nie znając jego numeru rejestracyjnego i roku produkcji, a dane te podaje się w informacji VAT-26). – Jeśli w piątek, np. 11 sierpnia, podatnik rozpoczyna użytkowanie pojazdu tylko do działalności i tego samego dnia kończy, czyli wynajmuje go na kilka godzin, to informację o rozpoczęciu powinien złożyć do następnego piątku (18 sierpnia), a o zakończeniu do czwartku 10 sierpnia (wtedy bowiem nastąpiłaby zmiana wykorzystania pojazdu, która w świetle art. 86a ust. 12 ustawy o VAT wymagałaby aktualizacji VAT-26 – tłumaczy Jakub Wirski, prawnik w kancelarii Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni Sp. p.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane