statystyki

Kto korzysta z carsharingu, ten traci na VAT

autor: Jakub Pawłowski28.08.2017, 09:54; Aktualizacja: 28.08.2017, 10:13
samochód

Jak przekonują eksperci, diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.źródło: ShutterStock

Biurokratyczny koszmar nieadekwatny do korzyści. I to nawet mimo szans na pełne odliczenie VAT. W tak gorzkich słowach eksperci komentują administracyjne absurdy, z którymi muszą mierzyć się przedsiębiorcy zainteresowani wynajmem aut w systemie carsharingu.

Trzymając się obowiązujących przepisów, nie sposób nie wpaść w spirale absurdu, która de facto uniemożliwia wynajmującym auta na minuty prawidłowe dopełnienie administracyjnych formalności. A to już w przedbiegach przekreśla jakiekolwiek szanse na skorzystanie z pełnego odliczenia podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 86a ust. 3 ustawy o VAT. – Wszystko wskazuje na to, że użytkownicy usługi carsharingu nie będą w stanie skorzystać z odliczenia, choć prawnie jest ono możliwe. Przeszkodą będzie bowiem nieżyciowa biurokracja – mówią bez ogródek eksperci.

Problem sprowadza się do formularza VAT-26, którego złożenie do odpowiedniego urzędu skarbowego – zgodnie z art. 86a ust. 12 ustawy o VAT – jest jednym z warunków, by pełne odliczenie było w ogóle możliwe. Co do zasady, przysługuje ono jedynie w sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje pojazd wyłącznie do celów działalności gospodarczej. W przeciwnym razie, czyli jeżeli nie wykluczył on użytku prywatnego, może odliczyć tylko połowę wydatków, m.in. na paliwo. Przedsiębiorcy, którzy na co dzień korzystają w swoich firmach z dużej liczby samochodów, tracą w ten sposób tysiące złotych.

Nierealne terminy

Jak przekonują eksperci, diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. W świetle art. 86a ust. 12 przedsiębiorcy wykorzystujący pojazdy wyłącznie do działalności gospodarczej, dla których muszą prowadzić ewidencję przebiegu, mają na złożenie VAT-26 równy tydzień. Co ważne, owe siedem dni liczy się od dnia, w którym podatnicy ponieśli pierwszy wydatek związany z danym autem. Z kolei w przypadku zmiany wykorzystywania takiego pojazdu podatnik jest obowiązany do aktualizacji VAT-26 najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany (art. 86a ust. 14 ustawy o VAT).

Rzecz w tym, że – na co zwracają uwagę eksperci – interpretując te przepisy literalnie, niechybnie dochodzimy do absurdu. Dlaczego? Bo np. przy korzystaniu z auta przez jeden dzień użytkownik musiałby informować organ podatkowy o zakończeniu wykorzystania samochodu jeszcze przed jego wynajęciem (czyli np. nie znając jego numeru rejestracyjnego i roku produkcji, a dane te podaje się w informacji VAT-26). – Jeśli w piątek, np. 11 sierpnia, podatnik rozpoczyna użytkowanie pojazdu tylko do działalności i tego samego dnia kończy, czyli wynajmuje go na kilka godzin, to informację o rozpoczęciu powinien złożyć do następnego piątku (18 sierpnia), a o zakończeniu do czwartku 10 sierpnia (wtedy bowiem nastąpiłaby zmiana wykorzystania pojazdu, która w świetle art. 86a ust. 12 ustawy o VAT wymagałaby aktualizacji VAT-26 – tłumaczy Jakub Wirski, prawnik w kancelarii Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni Sp. p.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane