statystyki

Fiskus uczy się, jak lepiej egzekwować należności

autor: Bartek Godusławski16.08.2017, 07:33; Aktualizacja: 16.08.2017, 08:18
Ministerstwo Finansów w ostatnich latach chwali się poprawą wykrywalności wyłudzeń i oszustw.

Ministerstwo Finansów w ostatnich latach chwali się poprawą wykrywalności wyłudzeń i oszustw.źródło: ShutterStock

MF szykuje nowelizację ustawy z 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i szkoli urzędników. Należności w tym roku mają sięgnąć 100 mld zł.

Ministerstwo Finansów w ostatnich latach chwali się poprawą wykrywalności wyłudzeń i oszustw. Szczególnie w przypadku VAT mocno rosną statystyki. Tylko w ubiegłym roku ustalenia kontroli pokazały nieprawidłowości, które uszczupliły wpływy do kasy państwa na ok. 22 mld zł. Wykrywalność rośnie przy mniejszej liczbie kontroli, bo te są bardziej sprofilowane i kierowane tam, gdzie ryzyko przestępstwa jest największe. Wciąż jednak największą bolączką fiskusa jest kwestia tego, jak wielomiliardowe kwoty ustaleń przełożyć na realnie ściągnięte do budżetu pieniądze. Kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) szykuje pakiet zmian w przepisach, które mają usprawnić ten proces. MF szykuje poważną nowelizację ustawy z 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Przepisy trudne dla podatników i urzędników

- Założeniem jest, że przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r. Celem nowej regulacji jest wyeliminowanie barier występujących w egzekucji administracyjnej, np. zbiegów egzekucji, sporów kompetencyjnych pomiędzy organami egzekucyjnymi oraz uproszczenie i usprawnienie egzekucji. Rozważa się możliwość centralizacji zadań z zakresu dochodzenia należności o charakterze publicznoprawnym – mówi DGP Paweł Cybulski, wiceminister finansów i wiceszef KAS.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • skarbona(2017-08-17 07:10) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Redaktorze. Fiskus czyli administracja skarbowa wie jak to robić, bo od lat to robi. I to dla urzędów miejskich, wojewódzkich, ZUSu itp. Widział Pan o tym?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane