statystyki

Fiskus nie może tylko patrzeć na krzyżyki

autor: Patrycja Dudek16.08.2017, 16:00
Kobieta przegrała też w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Sąd orzekł, że uchybienie terminowi – niezależnie od przyczyn i okoliczności – wyklucza wspólne rozliczenie z dzieckiem.

Kobieta przegrała też w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Sąd orzekł, że uchybienie terminowi – niezależnie od przyczyn i okoliczności – wyklucza wspólne rozliczenie z dzieckiem.źródło: ShutterStock

Samotny rodzic może wyrazić zamiar wspólnego rozliczenia z dzieckiem nie tylko w ten sposób, że zaznaczy odpowiedni kwadrat w zeznaniu podatkowym – orzekł NSA.

Sprawa była nietypowa. Dotyczyła podatniczki, która chciała, aby urząd skarbowy oddał jej 10 tys. zł nadpłaconego podatku. Przyczyną sporu było zeznanie podatkowe za 2013 r. (PIT-37), w którym kobieta zaznaczyła w pozycji 6 kwadrat nr 1 (rozliczenie indywidualne), zamiast kwadratu nr 4 („w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci”).

Problem wziął się z tego, że jej córka dostała po śmierci ojca świadczenie rodzinne, co Sąd Rejonowy w Koszalinie potwierdził wystawieniem PIT-11. Popełnił jednak błąd.

Na skutek tego kobieta dowiedziała się w Krajowej Informacji Podatkowej, że nie może rozliczyć się wspólnie z córką, bo otrzymane uposażenie nie jest rentą rodzinną. Na wszelki wypadek udała się jeszcze do urzędu skarbowego, ale tam dowiedziała się tego samego.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane