statystyki

Fiskus nie może tylko patrzeć na krzyżyki

autor: Patrycja Dudek16.08.2017, 16:00
Kobieta przegrała też w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Sąd orzekł, że uchybienie terminowi – niezależnie od przyczyn i okoliczności – wyklucza wspólne rozliczenie z dzieckiem.

Kobieta przegrała też w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Sąd orzekł, że uchybienie terminowi – niezależnie od przyczyn i okoliczności – wyklucza wspólne rozliczenie z dzieckiem.źródło: ShutterStock

Samotny rodzic może wyrazić zamiar wspólnego rozliczenia z dzieckiem nie tylko w ten sposób, że zaznaczy odpowiedni kwadrat w zeznaniu podatkowym – orzekł NSA.

Sprawa była nietypowa. Dotyczyła podatniczki, która chciała, aby urząd skarbowy oddał jej 10 tys. zł nadpłaconego podatku. Przyczyną sporu było zeznanie podatkowe za 2013 r. (PIT-37), w którym kobieta zaznaczyła w pozycji 6 kwadrat nr 1 (rozliczenie indywidualne), zamiast kwadratu nr 4 („w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci”).

Problem wziął się z tego, że jej córka dostała po śmierci ojca świadczenie rodzinne, co Sąd Rejonowy w Koszalinie potwierdził wystawieniem PIT-11. Popełnił jednak błąd.

Na skutek tego kobieta dowiedziała się w Krajowej Informacji Podatkowej, że nie może rozliczyć się wspólnie z córką, bo otrzymane uposażenie nie jest rentą rodzinną. Na wszelki wypadek udała się jeszcze do urzędu skarbowego, ale tam dowiedziała się tego samego.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane