statystyki

Handel przez internet, ale przychód w konkretnym kraju

autor: Katarzyna Jędrzejewska, Karina Piątek14.08.2017, 07:58; Aktualizacja: 14.08.2017, 10:06
Chodziło o podatnika, który w Polsce sprzedawał telefony i akcesoria do nich, a jednocześnie za pośrednictwem portalu – zabawki i klocki lego.

Chodziło o podatnika, który w Polsce sprzedawał telefony i akcesoria do nich, a jednocześnie za pośrednictwem portalu – zabawki i klocki lego.źródło: ShutterStock

Nie wystarczy twierdzić, że sprzedaż za pośrednictwem Allegro była prowadzona z terytorium innego państwa UE. Muszą być na to dowody, choćby tak oczywiste, jak ewidencjonowanie przychodów za granicą – przypomniał NSA.

Chodziło o podatnika, który w Polsce sprzedawał telefony i akcesoria do nich, a jednocześnie za pośrednictwem portalu – zabawki i klocki lego.

Z tej drugiej działalności nie wykazywał dochodów, bo jak twierdził, prowadził ją wyłącznie na terenie Niemiec. Nie uwzględnił jej więc także przy opłacaniu w Polsce ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Kontrola skarbowa ustaliła jednak, że zabawki i klocki lego trafiały do polskich odbiorców i były wysyłane z terenu naszego kraju, a zapłata wpływała na polskie rachunki bankowe sprzedającego.

Na dodatek – jak wynikało z Polskiej Aplikacji VIES – podatnik nie miał uprawnień do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. W tym czasie nie składał też informacji VAT-UE. Także z odpowiedzi nadesłanej przez niemiecki urząd wynikało, że podatnik nie dokonywał sprzedaży wysyłkowej z Niemiec do Polski.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane