statystyki

Handel przez internet, ale przychód w konkretnym kraju

autor: Katarzyna Jędrzejewska, Karina Piątek14.08.2017, 07:58; Aktualizacja: 14.08.2017, 10:06
Chodziło o podatnika, który w Polsce sprzedawał telefony i akcesoria do nich, a jednocześnie za pośrednictwem portalu – zabawki i klocki lego.

Chodziło o podatnika, który w Polsce sprzedawał telefony i akcesoria do nich, a jednocześnie za pośrednictwem portalu – zabawki i klocki lego.źródło: ShutterStock

Nie wystarczy twierdzić, że sprzedaż za pośrednictwem Allegro była prowadzona z terytorium innego państwa UE. Muszą być na to dowody, choćby tak oczywiste, jak ewidencjonowanie przychodów za granicą – przypomniał NSA.

Chodziło o podatnika, który w Polsce sprzedawał telefony i akcesoria do nich, a jednocześnie za pośrednictwem portalu – zabawki i klocki lego.

Z tej drugiej działalności nie wykazywał dochodów, bo jak twierdził, prowadził ją wyłącznie na terenie Niemiec. Nie uwzględnił jej więc także przy opłacaniu w Polsce ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Kontrola skarbowa ustaliła jednak, że zabawki i klocki lego trafiały do polskich odbiorców i były wysyłane z terenu naszego kraju, a zapłata wpływała na polskie rachunki bankowe sprzedającego.

Na dodatek – jak wynikało z Polskiej Aplikacji VIES – podatnik nie miał uprawnień do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. W tym czasie nie składał też informacji VAT-UE. Także z odpowiedzi nadesłanej przez niemiecki urząd wynikało, że podatnik nie dokonywał sprzedaży wysyłkowej z Niemiec do Polski.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane