statystyki

Minister finansów ulży kredytobiorcom

autor: Agnieszka Pokojska14.08.2017, 20:00
Projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) z tytułu kredytu hipotecznego udzielonego na cele mieszkaniowe – w konsultacjach

Projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) z tytułu kredytu hipotecznego udzielonego na cele mieszkaniowe – w konsultacjachźródło: ShutterStock

Fiskus nie pobierze podatku od kredytu hipotecznego zaciągniętego na cele mieszkaniowe, a następnie umorzonego przez bank w latach 2017 i 2018 r. Wynika to z opublikowanego projektu rozporządzenia.

Tym samym minister finansów będzie kontynuował preferencję, którą już raz wprowadził, tyle że na dwa minione lata (tj. gdy przychód z umorzenia powstał w 2015 r. lub 2016 r.). Rozporządzenie, które to przewidywało, już nie obowiązuje.

Zwrócił na to uwagę niedawno rzecznik praw obywatelskich. Sygnalizował, że obecnie kredytobiorcy nie mogą liczyć na pomoc fiskusa. Apelował więc do resortu, żeby ulżył także obywatelom, którym bank umorzy kredyt mieszkaniowy w 2017 r. lub 2018 r. Pisaliśmy o tym w artykule „RPO: Fiskus powinien pomóc kredytobiorcom” (DGP nr 153/2016).

Minister finansów postanowił nadrobić tę zaległość. Z projektu wynika, że kredytobiorcy nie zapłacą PIT, jeżeli w 2017 i 2018 r. bank umorzy im kredyt, odsetki, prowizje i inne opłaty, takie jak ubezpieczenie. Warunkiem będzie, aby podatnik nie skorzystał już z umorzenia z tytułu innego kredytu zabezpieczonego hipotecznie, zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2017-08-15 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Okradł Zabużan , i wszystkich pozostałych spoza układu , to może ulżyć ... Bankom . O tym bilionie , z VAT-u , nie wspomnę .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane