statystyki

Ulga mieszkaniowa: Czy pożyczka dla dewelopera to cel mieszkaniowy?

autor: Łukasz Zalewski08.08.2017, 07:15; Aktualizacja: 08.08.2017, 08:52
blok, mieszkanie, nieruchomość

Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy w takiej sytuacji mężczyzna mógł skorzystać z ulgi mieszkaniowej.źródło: ShutterStock

Podatnik, który pieniądze ze zbycia nieruchomości przeznaczył na pożyczki dla dewelopera, który wybudował budynek i przekazał mu lokal, nie ma prawa do ulgi mieszkaniowej – uznał WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła podatnika, który sprzedał nieruchomość. Część pieniędzy z transakcji przekazał firmie, która miała wybudować mieszkania. Po zakończeniu inwestycji deweloper przeniósł na mężczyznę częściowy udział w gruncie i własność mieszkania. W efekcie zwolnił się z długu wobec pożyczkodawcy. Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy w takiej sytuacji mężczyzna mógł skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Podatnik twierdził, że zwolnienie z długu w zamian za mieszkanie uprawnia go do tej ulgi, co oznacza, że nie musi płacić PIT. Uważał, że art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT nie wymaga, aby podatnik przeznaczył te same pieniądze, które otrzymał ze sprzedaży nieruchomości, na własne cele mieszkaniowe. Wystarczy, że z dowolnych środków w ciągu dwóch lat zrealizuje cel mieszkaniowy. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uważał, że lokal otrzymany w zamian za zwolnienie z długu wynikającego z udzielonych wcześniej pożyczek nie oznacza realizacji celu, o którym mowa powyżej. W efekcie podatnik nie ma prawa do ulgi mieszkaniowej i musi zapłacić podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • astra(2017-08-08 09:59) Zgłoś naruszenie 10

    Abstrakcja. A pan sędzia to się może zastanowił chwilę nad celem przepisów? Chodziło przecież o opodatkowanie zysków czysto inwestycyjnych, a tu krętacze meldują się w mieszkaniach i spisują umowy dożywocia, żeby tylko podatku nie zapłacić, a ci którzy postanowią grzecznie przeprowadzić się z jednego mieszkania do drugiego dostają po nosie. Jak panie sędzio, pan sobie wyobraża, żeby najpierw sprzedać mieszkanie, a potem rok czekać (pod mostem?) na wybudowanie kolejnego? Dlaczego niby potrącenie nie jest formą wydatkowania środków? To co - deweloper darowiznę dał lokatorowi skoro pieniędzy nie otrzymał? państwo prawa jego ten.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane