statystyki

Spór o kontynuowanie ulgi mieszkaniowej przez spadkobierców pozostał

autor: Patrycja Dudek30.11.2017, 07:25; Aktualizacja: 30.11.2017, 07:44
Podatnik wygrał, bo fiskus postawił zły zarzut w skardze kasacyjnej. Stwierdził, że ulga mieszkaniowa nie jest prawem majątkowym, tylko osobistym, które nie może być dziedziczone.

Podatnik wygrał, bo fiskus postawił zły zarzut w skardze kasacyjnej. Stwierdził, że ulga mieszkaniowa nie jest prawem majątkowym, tylko osobistym, które nie może być dziedziczone.źródło: ShutterStock

Syn, którego ojciec sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia z zamiarem przeznaczenia pieniędzy na cel mieszkaniowy, ale przed śmiercią nie zdążył tego nawet zadeklarować, może zrealizować ulgę za niego.

To skutek wczorajszego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, utrzymującego w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. Podatnik wygrał, bo fiskus postawił zły zarzut w skardze kasacyjnej. Stwierdził, że ulga mieszkaniowa nie jest prawem majątkowym, tylko osobistym, które nie może być dziedziczone. Tymczasem – jak podkreślił sędzia Jerzy Płusa – prawo do zwolnienia podatkowego ma charakter prawa majątkowego. Błąd kosztował fiskusa przegraną. Nie wiadomo, jaki byłby wyrok, gdyby nie to. W innym – o sygn. akt II FSK 556/11 – NSA stwierdził, że oznacza to tylko tyle, że spadkobierca może liczyć na to, że przy ustalaniu podatku uwzględnione zostaną wydatki, które spadkodawca zdążył ponieść na cele mieszkaniowe przed śmiercią.

W sprawie, którą wczoraj zajmował się sąd, chodziło o sytuację, w której ojciec odziedziczył nieruchomość po bracie i sprzedał ją przed upływem pięciu lat od nabycia. Zasadniczo w takiej sytuacji płaci się 19 proc. PIT od dochodu ze sprzedaży (art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o PIT). Ojciec chciał skorzystać z ulgi mieszkaniowej (art. 21 ust.1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust.25 ustawy o PIT). Zaplanował, że w ciągu dwóch lat od sprzedaży nieruchomości wyda wszystkie pieniądze na przebudowę i rozbudowę domu, w którym mieszka. W tym celu od razu złożył wniosek do urzędu miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Problem wziął się z tego, że zmarł, nim zdołał poczynić jakikolwiek wydatek, a nawet zadeklarować ulgę w swoim zeznaniu podatkowym. PIT składa się bowiem do końca kwietnia, a mężczyzna zmarł w styczniu.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane