statystyki

Spór o kontynuowanie ulgi mieszkaniowej przez spadkobierców pozostał

autor: Patrycja Dudek30.11.2017, 07:25; Aktualizacja: 30.11.2017, 07:44
Podatnik wygrał, bo fiskus postawił zły zarzut w skardze kasacyjnej. Stwierdził, że ulga mieszkaniowa nie jest prawem majątkowym, tylko osobistym, które nie może być dziedziczone.

Podatnik wygrał, bo fiskus postawił zły zarzut w skardze kasacyjnej. Stwierdził, że ulga mieszkaniowa nie jest prawem majątkowym, tylko osobistym, które nie może być dziedziczone.źródło: ShutterStock

Syn, którego ojciec sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia z zamiarem przeznaczenia pieniędzy na cel mieszkaniowy, ale przed śmiercią nie zdążył tego nawet zadeklarować, może zrealizować ulgę za niego.

To skutek wczorajszego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, utrzymującego w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. Podatnik wygrał, bo fiskus postawił zły zarzut w skardze kasacyjnej. Stwierdził, że ulga mieszkaniowa nie jest prawem majątkowym, tylko osobistym, które nie może być dziedziczone. Tymczasem – jak podkreślił sędzia Jerzy Płusa – prawo do zwolnienia podatkowego ma charakter prawa majątkowego. Błąd kosztował fiskusa przegraną. Nie wiadomo, jaki byłby wyrok, gdyby nie to. W innym – o sygn. akt II FSK 556/11 – NSA stwierdził, że oznacza to tylko tyle, że spadkobierca może liczyć na to, że przy ustalaniu podatku uwzględnione zostaną wydatki, które spadkodawca zdążył ponieść na cele mieszkaniowe przed śmiercią.

W sprawie, którą wczoraj zajmował się sąd, chodziło o sytuację, w której ojciec odziedziczył nieruchomość po bracie i sprzedał ją przed upływem pięciu lat od nabycia. Zasadniczo w takiej sytuacji płaci się 19 proc. PIT od dochodu ze sprzedaży (art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o PIT). Ojciec chciał skorzystać z ulgi mieszkaniowej (art. 21 ust.1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust.25 ustawy o PIT). Zaplanował, że w ciągu dwóch lat od sprzedaży nieruchomości wyda wszystkie pieniądze na przebudowę i rozbudowę domu, w którym mieszka. W tym celu od razu złożył wniosek do urzędu miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Problem wziął się z tego, że zmarł, nim zdołał poczynić jakikolwiek wydatek, a nawet zadeklarować ulgę w swoim zeznaniu podatkowym. PIT składa się bowiem do końca kwietnia, a mężczyzna zmarł w styczniu.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane