statystyki

Zaliczka na podróż służbową. Jak ją ująć w księgach rachunkowych?

autor: Elżbieta Gaździk31.07.2017, 09:28; Aktualizacja: 31.07.2017, 09:56
Zaliczka na podróż służbową. Jak ją ująć w księgach rachunkowych?

Zaliczka na podróż służbową. Jak ją ująć w księgach rachunkowych?źródło: ShutterStock

Pracownik zgodnie z dyspozycją pracodawcy potwierdzoną wystawieniem polecenia wyjazdu służbowego wyjeżdża w trzydniową delegację. Na jego wniosek pracodawca wyraził zgodę na wykorzystanie w podróży służbowej samochodu osobowego będącego własnością pracownika. Zwrócił się on z wnioskiem o wypłacenie zaliczki na pokrycie kosztów tej podróży. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych udzieloną zaliczkę oraz jej rozliczenie?

Wysokość zaliczki udzielanej pracownikowi na pokrycie niezbędnych kosztów krajowej podróży służbowej ustala się na podstawie wstępnej kalkulacji kosztów, co określa par. 11 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167).

Do takiej wstępnej kalkulacji kosztów należy przyjąć wszystkie znane wydatki, jakie mogą wystąpić w związku z podróżą służbową, w tym w szczególności: koszty przejazdu, koszty noclegów, diety i inne koszty znane na dzień podjęcia decyzji o wysłaniu pracownika w podróż służbową. Ewidencję księgową udzielenia i rozliczenia zaliczki na koszty podróży służbowej przedstawia schemat. 

SCHEMAT


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane