statystyki

Zbiórka na leczenie to czasem darowizna, a czasem nieodpłatne świadczenie

autor: Patrycja Dudek, Agnieszka Pokojska26.07.2017, 07:25; Aktualizacja: 26.07.2017, 08:34
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Podatku nie będzie, jeśli pomiędzy fundacją a beneficjentem zostanie zawarta umowa o prowadzenie indywidualnego subkonta, a podopieczni będą otrzymywać pieniądze jako świadczenia pomocy społecznej.źródło: ShutterStock

O tym, czy podopieczny fundacji będzie musiał zapłacić podatek od otrzymanego wsparcia, decyduje formuła umowy z nią, a nie cel, na który przeznaczane są pieniądze – wyjaśnił dyrektor KIS.

Chodziło o matkę dziecka chorego na porażenie mózgowe. Chłopiec wymagał operacji, która mogła się odbyć tylko w USA. Jej koszt wynosił 250 tys. zł. Część tej kwoty (10 tys. zł) kobieta otrzymała od fundacji, która zbierała pieniądze na swój rachunek bankowy, a następnie przekazała je matce na podstawie umowy darowizny.

Kobieta sądziła, że nie zapłaci podatku, bo darowizna jest de facto pomocą społeczną. Pieniądze będą bowiem przeznaczone na ratowanie życia jej syna.

Limitowana darowizna

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że matka będzie musiała zapłacić podatek od spadków i darowizn. Wyjaśnił, że skoro pieniądze zostały przekazane jako darowizna, a darczyńcą jest fundacja, to wolne od podatku jest tylko 4902 zł. Tyle może bowiem przekazać jeden podmiot w ciągu kolejnych pięciu lat.

Dyrektor KIS przypomniał, że skutki podatkowe zależą od umowy o świadczenie pomocy zawieranej między fundacją a beneficjentem. Może to być darowizna, ale może być też inne świadczenie nieodpłatne, wszystko zależy od tego, jak umówią się strony – stwierdził.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane