statystyki

Odliczenie VAT może być nadużyciem prawa

autor: Łukasz Zalewski13.07.2017, 07:17; Aktualizacja: 13.07.2017, 08:14
WSA w Warszawie zgodził się z rozstrzygnięciem dyrektora izby skarbowej, ale zmienił nieco argumentację. Uznał, że w sprawie nie doszło do zawarcia czynności pozornej.

WSA w Warszawie zgodził się z rozstrzygnięciem dyrektora izby skarbowej, ale zmienił nieco argumentację. Uznał, że w sprawie nie doszło do zawarcia czynności pozornej.źródło: ShutterStock

 Jeżeli jedynym celem podjętych przez podatnika czynności nie był obrót handlowy, ale uzyskanie korzyści kosztem budżetu państwa, to mamy do czynienia z nadużyciem prawa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki, która wystąpiła o zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym.

Organy podatkowe jednak to zakwestionowały, ponieważ doszły do wniosku, że poprzedzające odliczenie liczne transakcje związane z wielokrotnym obrotem tą samą nieruchomością były zawierane pomiędzy podmiotami powiązanymi i były pozorne. Jedynym ich celem było uzyskanie zwrotu VAT.

Organy ustaliły, że sprzedawca oraz nabywca mają ten sam zarząd i właścicieli, prezes spółki wiedział przed transakcją, jaka będzie cena sprzedaży i kto ją kupi po upływie kolejnych dwóch tygodni. W tym czasie o 123 tys. zł wzrosła cena, mimo że nieruchomość nie była remontowana ani ulepszona. Ostatecznie więc organy odmówiły spółce prawa do zwrotu VAT zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. c ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane