statystyki

Odliczenie VAT może być nadużyciem prawa

autor: Łukasz Zalewski13.07.2017, 07:17; Aktualizacja: 13.07.2017, 08:14
WSA w Warszawie zgodził się z rozstrzygnięciem dyrektora izby skarbowej, ale zmienił nieco argumentację. Uznał, że w sprawie nie doszło do zawarcia czynności pozornej.

WSA w Warszawie zgodził się z rozstrzygnięciem dyrektora izby skarbowej, ale zmienił nieco argumentację. Uznał, że w sprawie nie doszło do zawarcia czynności pozornej.źródło: ShutterStock

 Jeżeli jedynym celem podjętych przez podatnika czynności nie był obrót handlowy, ale uzyskanie korzyści kosztem budżetu państwa, to mamy do czynienia z nadużyciem prawa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki, która wystąpiła o zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym.

Organy podatkowe jednak to zakwestionowały, ponieważ doszły do wniosku, że poprzedzające odliczenie liczne transakcje związane z wielokrotnym obrotem tą samą nieruchomością były zawierane pomiędzy podmiotami powiązanymi i były pozorne. Jedynym ich celem było uzyskanie zwrotu VAT.

Organy ustaliły, że sprzedawca oraz nabywca mają ten sam zarząd i właścicieli, prezes spółki wiedział przed transakcją, jaka będzie cena sprzedaży i kto ją kupi po upływie kolejnych dwóch tygodni. W tym czasie o 123 tys. zł wzrosła cena, mimo że nieruchomość nie była remontowana ani ulepszona. Ostatecznie więc organy odmówiły spółce prawa do zwrotu VAT zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. c ustawy o VAT.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane