statystyki

Ekspektatywa to nie prawo własności, nie uprawnia do zwolnienia

autor: Jakub Pawłowski15.07.2017, 13:00
blok, mieszkanie, nieruchomość

W rozpatrywanym przypadku, mimo że kobieta mieszkała w lokalu od ponad 20 lat, to posiadała jedynie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.źródło: ShutterStock

Ponad 20 lat temu podatniczka podpisała umowę ze spółdzielnią o ustanowieniu spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu. Wkrótce potem zameldowała się i wprowadziła do mieszkania. Kilkanaście lat później – w 2010 r. – postanowiła sprzedać nieruchomość. Spółdzielnia nie zgodziła się jednak podpisać z nią umowy o przeniesienie własności, a pozwoliła tylko na przeniesienie ekspektatywy, czyli – zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 201) – roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu.

Kobieta twierdzi, że została oszukana przez spółdzielnię, która postawiła ją pod ścianą, dając do podpisania właśnie umowę ekspektatywy. Ale – jak podkreśla – nie miała wyjścia, bo potencjalny nabywca lokalu wpłacił już zadatek na mieszkanie, który kobieta musiałaby zwrócić, gdyby się wycofała.

Ostatecznie więc sprzedała mieszkanie. Po kilku latach do jej drzwi zapukała skarbówka i wymierzyła zaległy podatek dochodowy w wysokości 60 tys. zł. Wskazała, że kobieta zbyła mieszkanie w ciągu pięciu lat od daty jego nabycia, a to co do zasady wiąże się z obowiązkiem zapłaty daniny.

Podatniczka jest zaskoczona takim obrotem spraw. Podnosi, że przecież mieszkała w tym samym miejscu jeszcze od 1999 r. i ma trzy zaświadczenia, że jest posiadaczką spółdzielczego prawa do lokalu. Co więcej – argumentuje – w przeszłości zdarzało się jej odpłatnie wynajmować mieszkanie i z tego tytułu płaciła też podatek. Uważa, że skarbówka niesłusznie domaga się od niej uregulowania daniny. Kto ma rację?


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane