statystyki

Spór o opłaty reprograficzne ostatecznie przecięty

autor: Patrycja Dudek27.06.2017, 16:00
Spór miała początkowo rozstrzygnąć uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednak po wyroku TSUE (sygn. akt C-37/16) NSA uznał, że wystarczy wyrok w rozszerzonym, siedmioosobowym składzie.

Spór miała początkowo rozstrzygnąć uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednak po wyroku TSUE (sygn. akt C-37/16) NSA uznał, że wystarczy wyrok w rozszerzonym, siedmioosobowym składzie.źródło: ShutterStock

Opłaty pobierane przez organizacje zbiorowego zarządzania od producentów i importerów urządzeń kopiujących i czystych nośników nie są wynagrodzeniem za usługi – potwierdziło wczoraj siedmiu sędziów NSA.

Spór miała początkowo rozstrzygnąć uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednak po wyroku TSUE (sygn. akt C-37/16) NSA uznał, że wystarczy wyrok w rozszerzonym, siedmioosobowym składzie.

Sędzia Jan Rudowski nie krył wczoraj zdziwienia, że minister finansów nie wycofał skargi kasacyjnej. Spytał wprost, czy resort spodziewa się, że NSA, który skierował w tej sprawie pytanie do unijnego trybunału, wyda inny wyrok niż orzeczenie TSUE.

Chodziło o organizację zbiorowego zarządzania działającą na rzecz artystów wykonawców. Pobiera ona od producentów i importerów urządzeń kopiujących i czystych nośników opłatę reprograficzną. Muszą ją oni uiszczać na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (art. 20 ust. 1). Jej wysokość wynosi maksymalnie 3 proc. kwoty należnej z tytułu sprzedaży urządzeń i nośników, które mogą zostać wykorzystane do kopiowania utworów. Pobrane opłaty organizacja rozdysponowuje pomiędzy twórców.

Spór toczył się o to, czy są one wynagrodzeniem za usługę i przez to są opodatkowane VAT.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane