statystyki

Budżet nie zarabia na konsorcjantach, ale fiskus nie traci nadziei

autor: Patrycja Dudek14.06.2017, 07:16; Aktualizacja: 14.06.2017, 07:56
Naczelny Sąd Administracyjny wielokrotnie już orzekał, że konsorcjanci nie świadczą usług na rzecz lidera konsorcjum, ani nie dostarczają mu towarów.

Naczelny Sąd Administracyjny wielokrotnie już orzekał, że konsorcjanci nie świadczą usług na rzecz lidera konsorcjum, ani nie dostarczają mu towarów.źródło: ShutterStock

Firmy, które realizują wspólne przedsięwzięcia, nie muszą płacić VAT od rozliczeń wewnętrznych – potwierdził NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny wielokrotnie już orzekał, że konsorcjanci nie świadczą usług na rzecz lidera konsorcjum, ani nie dostarczają mu towarów. W związku z tym ich rozliczenia wewnątrz grupy są bez VAT. Potwierdzają to np. wyroki o sygn. akt I FSK 1493/13, I FSK 1418/13, I FSK 1288/13.

Mimo tego fiskus nadal stoi na stanowisku, że rozliczenia konsorcjantów powinny się odbywać na ogólnych zasadach, jak gdyby nigdy nie umówili się na osiągnięcie wspólnego celu. Z tego względu minister finansów (obecnie szef Krajowej Administracji Skarbowej) nie cofa skarg kasacyjnych.

W sprawie rozpatrzonej przez NSA 8 czerwca br. chodziło o trzy spółki, które założyły konsorcjum, aby wyprodukować i dostarczyć na zamówienie jednego z ministerstw Azerbejdżanu specjalny pojazd dla antyterrorystów – ambulans pirotechniczny.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane