statystyki

Zyski starych SKA też bez zwolnienia podatkowego

autor: Patrycja Dudek13.06.2017, 07:22; Aktualizacja: 13.06.2017, 07:35
Spór toczył się o zwolnienie przewidziane w art. 22 ust 4 ustawy o CIT. Przepis ten zwalnia z podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, gdy spełnione jest łącznie kilka warunków.

Spór toczył się o zwolnienie przewidziane w art. 22 ust 4 ustawy o CIT. Przepis ten zwalnia z podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, gdy spełnione jest łącznie kilka warunków.źródło: ShutterStock

Dywidendy wypłacane przez następców prawnych spółek komandytowo-akcyjnych z zysków SKA są opodatkowane także wtedy, gdy do zmiany formy prawnej doszło przed 2014 r. – orzekł NSA.

Spór toczył się o zwolnienie przewidziane w art. 22 ust 4 ustawy o CIT. Przepis ten zwalnia z podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, gdy spełnione jest łącznie kilka warunków. Sprowadzają się one do tego, że:

● spółka wypłacająca musi mieć siedzibę lub zarząd na terytorium RP,

● spółka uzyskująca musi płacić CIT od całości swoich dochodów na terytorium UE lub EOG, a także mieć nieprzerwanie przez dwa lata nie mniej niż 10 proc. udziałów lub akcji w spółce wypłacającej.

Zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów uzyskiwanych przez komplementariuszy SKA. Jednocześnie przepisami zmieniającymi wprowadzono też ograniczenie dla akcjonariuszy niektórych SKA. Zastrzeżono, że w ich przypadku zwolnienie nie znajduje zastosowania w odniesieniu do zysków wypracowanych przez SKA przed dniem, w którym stały się one podatnikami CIT, a więc przed 1 stycznia 2014 r. (art. 7 ust. 2 ustawy zmieniającej, Dz.U. z 2013 r., poz. 1387).


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane