Kontrowersyjne zwolnienie komorników z VAT

autor: Piotr Szymaniak07.06.2017, 07:41; Aktualizacja: 07.06.2017, 08:31
Zabezpieczeniem na wypadek kontroli są indywidualne interpretacje.

Zabezpieczeniem na wypadek kontroli są indywidualne interpretacje.źródło: ShutterStock

Z broszury ministra finansów wynika, że komornicy, którzy mają małe kancelarie albo dopiero rozpoczynają działalność, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Ale skorzystanie z tej rady może się źle skończyć – ostrzegano podczas ubiegłotygodniowej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Komorników Sądowych w Mikołajkach.

O tym, że komornicy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ustawy o VAT, informuje wydana dwa lata temu (we wrześniu 2015 r.) przez Ministerstwo Finansów broszura informacyjna „Opodatkowanie podatkiem VAT czynności wykonywanych przez komorników sądowych”. Wynika z niej, że zwolnieniu podlegają kancelarie, które w poprzednim roku podatkowym wykonały usługi o wartości nieprzekraczającej ustawowego limitu (obecnie 200 tys. zł). Z danych Krajowej Rady Komorniczej wynika, że progu tego w 2016 r. nie przekroczyło 15 proc. kancelarii (licząc z rozpoczynającymi działalność).

– Broszura wydaje się wprowadzać komorników w błąd. Artykuł 113 ust. 13 pkt 2 lit. a wyłącza możliwość jego stosowania w odniesieniu do usług prawniczych – powiedział podczas konferencji prof. Marek Kalinowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Według Polskiej Klasyfikacji Działalności, która grupuje praktycznie całą aktywność podmiotów publicznych i prywatnych, do działalności prawniczej zaliczane są nie tylko usługi świadczone przez adwokatów, radców prawnych, ale też notariuszy, komorników, sędziów polubownych, rzeczników patentowych, radców prawnych, mediatorów sądowych.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Magister Tornister(2017-06-08 09:14) Zgłoś naruszenie 01

    Przecież ustawa o VAT nie odwołuje się do PKD. Pojęcie "usług prawniczych" bezpieczniej wyjaśnić odwołując się do dyrektywy języka potocznego niż klasyfikacji statystycznych.

    Odpowiedz
  • maria(2017-06-07 22:06) Zgłoś naruszenie 01

    Kto tworzy to prawo .w jakim kraju my żyjemy czy naprawdę w tym kraju brak mądrych wykształconych ludzi .Polska nierządem stoi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane