statystyki

Kontrowersyjne zwolnienie komorników z VAT

autor: Piotr Szymaniak07.06.2017, 07:41; Aktualizacja: 07.06.2017, 08:31
Zabezpieczeniem na wypadek kontroli są indywidualne interpretacje.

Zabezpieczeniem na wypadek kontroli są indywidualne interpretacje.źródło: ShutterStock

Z broszury ministra finansów wynika, że komornicy, którzy mają małe kancelarie albo dopiero rozpoczynają działalność, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Ale skorzystanie z tej rady może się źle skończyć – ostrzegano podczas ubiegłotygodniowej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Komorników Sądowych w Mikołajkach.

O tym, że komornicy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ustawy o VAT, informuje wydana dwa lata temu (we wrześniu 2015 r.) przez Ministerstwo Finansów broszura informacyjna „Opodatkowanie podatkiem VAT czynności wykonywanych przez komorników sądowych”. Wynika z niej, że zwolnieniu podlegają kancelarie, które w poprzednim roku podatkowym wykonały usługi o wartości nieprzekraczającej ustawowego limitu (obecnie 200 tys. zł). Z danych Krajowej Rady Komorniczej wynika, że progu tego w 2016 r. nie przekroczyło 15 proc. kancelarii (licząc z rozpoczynającymi działalność).

– Broszura wydaje się wprowadzać komorników w błąd. Artykuł 113 ust. 13 pkt 2 lit. a wyłącza możliwość jego stosowania w odniesieniu do usług prawniczych – powiedział podczas konferencji prof. Marek Kalinowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Według Polskiej Klasyfikacji Działalności, która grupuje praktycznie całą aktywność podmiotów publicznych i prywatnych, do działalności prawniczej zaliczane są nie tylko usługi świadczone przez adwokatów, radców prawnych, ale też notariuszy, komorników, sędziów polubownych, rzeczników patentowych, radców prawnych, mediatorów sądowych.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • maria(2017-06-07 22:06) Zgłoś naruszenie 01

    Kto tworzy to prawo .w jakim kraju my żyjemy czy naprawdę w tym kraju brak mądrych wykształconych ludzi .Polska nierządem stoi.

    Odpowiedz
  • Magister Tornister(2017-06-08 09:14) Zgłoś naruszenie 01

    Przecież ustawa o VAT nie odwołuje się do PKD. Pojęcie "usług prawniczych" bezpieczniej wyjaśnić odwołując się do dyrektywy języka potocznego niż klasyfikacji statystycznych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane