statystyki

Wdowcy nie mają co liczyć na oprocentowanie nadpłat

autor: Patrycja Dudek07.06.2017, 07:41; Aktualizacja: 07.06.2017, 08:28
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty należy także złożyć skorygowane zeznanie PIT za rok podatkowy, którego dotyczy nadpłata.źródło: ShutterStock

Wdowcy nie mogą liczyć na oprocentowanie nadpłaty, chyba że urząd skarbowy spóźniłby się ze jej zwrotem - mówi Helena Hankus, naczelnik Wydziału Podatków Dochodowych, Podatków Majątkowych i Sektorowych (IOD) Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Po korzystnej dla wdowców uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 maja 2017 r. (sygn. akt II FPS 2/17) pojawiły się pytania o oprocentowanie nadpłat. Czy wdowcy, którzy zapłacili daninę nienależnie, dostaną rekompensatę, za to że przez lata państwo dysponowało ich pieniędzmi?

Co do zasady nie mogą liczyć na oprocentowanie nadpłaty, chyba że urząd skarbowy spóźniłby się ze jej zwrotem. Ma na to dwa miesiące od dnia złożenia przez podatnika wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Jeśli nie zwróci pieniędzy w terminie, to nadpłata będzie oprocentowana, ale tylko za okres od daty złożenia wniosku do dnia, w którym faktycznie zostanie podatnikowi zwrócona. Oprocentowania nie nalicza się, jeśli do opóźnienia zwrotu przyczynił się sam podatnik, np. składając wniosek bez podpisu, albo nie korygując zeznania podatkowego. Trzeba też pamiętać, że nadpłaty podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane