statystyki

Zwrócona kwota zabezpieczenia jest oprocentowana jak depozyt

autor: Patrycja Dudek13.10.2016, 07:44; Aktualizacja: 13.10.2016, 08:54
oszczędzanie, pieniądze, monety

Małżeństwo dobrowolnie wpłaciło na rachunek bankowy urzędu skarbowego ponad 220 tys. zł tytułem zabezpieczeniaźródło: ShutterStock

Kto wpłaci pieniądze na poczet nieustalonego jeszcze ostatecznie zobowiązania, a potem otrzyma je z powrotem, ten nie ma co liczyć na odsetki przewidziane dla nadpłat – wynika z wyroków NSA.

Sąd orzekał w sprawie małżonków, którym organy podatkowe nakazały zapłacić zaległy PIT oraz VAT. Małżeństwo dobrowolnie wpłaciło na rachunek bankowy urzędu skarbowego ponad 220 tys. zł tytułem zabezpieczenia, ale jednocześnie zaskarżyło decyzje fiskusa do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy.

Ten orzekł na ich korzyść, uchylając jedną z decyzji organu, na podstawie której małżonkowie zapłacili ponad 150 tys. zł. W związku z tym fiskus zwrócił podatnikom tę kwotę wraz z oprocentowaniem przewidzianym dla depozytów (równym oprocentowaniu rachunków bankowych).

Podatnicy nie byli z tego zadowoleni. Uważali, że fiskus powinien wypłacić im wyższe oprocentowanie – takie, jakie przysługuje od nadpłaty podatku, czyli równe odsetkom od zaległości podatkowych (obecnie jest to 8 proc.). Małżonkowie tłumaczyli, że wpłacili pieniądze na poczet przyszłej zaległości i nie mogli nimi przez dłuższy czas dysponować. Powoływali się na przepis, zgodnie z którym nie nalicza się odsetek za zwłokę za okres zabezpieczenia, jeśli zabezpieczona kwota zostaje zaliczona na poczet zaległości (art. 54 par.1 pkt 1 ordynacji podatkowej). Uważali więc, że skoro kwota zabezpieczenia jest im zwracana, to powinno przysługiwać im oprocentowanie takie jak przy nadpłacie.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane