statystyki

Audytor sprawdzi, czy spółka stosuje agresywną optymalizację

autor: Agnieszka Pokojska05.06.2017, 10:29; Aktualizacja: 05.06.2017, 10:46
podatki, rachunki, dokumenty

Audytor zawsze musi zwrócić uwagę na istotne nietypowe transakcje, ponieważ wiążą się ze znaczącym ryzykiem zniekształcenia sprawozdania finansowego.źródło: ShutterStock

Przeprowadzający rewizję finansową zawsze muszą zwrócić uwagę na istotne nietypowe transakcje, ponieważ wiążą się one ze znaczącym ryzykiem zniekształcenia sprawozdania finansowego - podkreśla Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Czy biegły rewident powinien analizować księgi rachunkowe pod kątem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania?

Tak. Przeprowadzający audyt biegli rewidenci muszą zrozumieć, w jaki sposób spółka zarządza ryzykiem biznesowym, na które składa się też ryzyko podatkowe. Muszą też brać pod uwagę to, że firmy mogą podejmować działania nastawione na agresywną optymalizację. Postępowanie w takim przypadku regulują międzynarodowe standardy badania. Jeden z nich nakazuje, aby audytor przyjrzał się ryzyku nieprzestrzegania prawa podatkowego.

Jak to będzie przebiegać w praktyce?

Załóżmy, że audytowanym podmiotem zgodnie z modelem przedstawionym przez Ministerstwo Finansów jest spółka C. Jeżeli w trakcie badania biegły rewident widzi, że spółka dokonała zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to mając wiedzę o mechanizmie agresywnej optymalizacji, powinien przeprowadzić rozmowę z zarządem albo radą nadzorczą, żeby zrozumieć tę transakcję. Musi się dowiedzieć, dlaczego została ona przeprowadzona, czy to jest zgodne ze strategią rozwoju podmiotu, czy przez to ma np. zamiar rozszerzyć swój zakres działalności, czy między podmiotami istniały powiązania. Jeżeli według audytora istnieją przesłanki, które świadczyłyby o agresywnej optymalizacji, powinien on porozmawiać z doradcą podatkowym, który wspierał firmę w przeprowadzaniu tej transakcji.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane