statystyki

Duży zysk z brojlerów bez norm szacunkowych

autor: Patrycja Dudek05.06.2017, 16:00
podatki, formularz, kalkulator

Od 2016 r. do art. 15 ustawy o PIT dodano ust. 2. Zgodnie z nim, jeżeli podatnicy zajmujący się działami specjalnymi produkcji rolnej muszą prowadzić księgi rachunkowe, to na tej podstawie ustalają także swój przychódźródło: ShutterStock

 Podatnik, u którego przychód z działów specjalnych produkcji rolnej przekracza 1,2 mln euro, musi wpłacać zaliczki na PIT od rzeczywistego dochodu wynikającego z ksiąg rachunkowych – orzekł WSA w Warszawie.

Spór z fiskusem toczyło dwóch mężczyzn zajmujących się chowem brojlerów. Liczyli, że będą mogli płacić PIT według norm szacunkowych (od liczby hodowanych zwierząt). Naczelnik urzędu skarbowego odmówił im jednak ustalenia zaliczek na PIT w ten sposób. Zwrócił uwagę, że w 2015 r. mężczyźni uzyskali przychód przekraczający 25 mln zł. Przepisy ustawy o rachunkowości obligowały ich więc do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2016 r.

Fiskus wskazał, że od 2016 r. do art. 15 ustawy o PIT dodano ust. 2. Zgodnie z nim, jeżeli podatnicy zajmujący się działami specjalnymi produkcji rolnej muszą prowadzić księgi rachunkowe, to na tej podstawie ustalają także swój przychód.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane