statystyki

Bruksela zmienia zdanie w kwestii opodatkowania e-booków i e-gazet

autor: Mariusz Szulc05.06.2017, 07:21; Aktualizacja: 05.06.2017, 08:39
E-book

Obecnie stawki podatku różnią się w zależności od tego, czy ta sama treść została opublikowana na papierze, czy jest dostarczana elektronicznieźródło: ShutterStock

Parlament Europejski zgodził się, aby państwa unijne mogły samodzielnie obniżać stawkę VAT na elektroniczne książki i czasopisma . By nowe zasady weszły w życie, potrzebna jest już tylko decyzja Rady UE.

Obecnie stawki podatku różnią się w zależności od tego, czy ta sama treść została opublikowana na papierze, czy jest dostarczana elektronicznie. W pierwszym przypadku sprzedaż książki bądź gazety jest opodatkowana stawką preferencyjną (np. 5 proc. bądź 8 proc. w Polsce). Ściąganie książki bądź wydania ulubionej gazety z internetu jest traktowane jako usługa elektroniczna, objęta podstawową stawką VAT (w Polsce 23 proc.).

Od dawna różnicę tę krytykowały poszczególne państwa unijne. Bez zgody Komisji Europejskiej nie mogły jednak samodzielnie decydować o obniżce podatku. Potwierdziły to przypadki Francji i Luksemburga, które wprawdzie zdecydowały się na wprowadzenie preferencji, ale KE natychmiast zaskarżyła to do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ten przyznał Brukseli rację (wyroki z 5 marca 2015 r., sygn. akt C-502/13 i C-479/13).


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane