Parlament Europejski przegłosował w czwartek propozycję Komisji Europejskiej w sprawie obniżenia stawki VAT na książki elektroniczne. Obecnie w UE standardowa minimalna stawka na e-publikacje wynosi 15 proc.

Dotychczas sprzedaż książek elektronicznych w UE traktowana była jako sprzedaż usług online. Jako że e-booki nie były traktowane na równi z książkami tradycyjnymi, nie można ich było obłożyć niższą 5-procentową stawką VAT, jaka obowiązuje w przypadku wydań papierowych.

W UE minimalna obowiązująca stawka na e-publikacje wynosi 15 proc., ale państwa członkowskie mogą same regulować wysokość stawek. I tak np. w Polsce e-booki objęte są 23-procentowym VAT.

Teraz to ma się zmienić. Parlament Europejski ogromną większością głosów (590 za) zagłosował w czwartek podczas sesji plenarnej w Brukseli za tym, żeby państwa członkowskie UE miały możliwość nałożenia niższej, 5-procentowej albo nawet zerowej stawki VAT na książki elektroniczne.

„Już od dawna walczymy o ten VAT na książki. To jest temat dosyć trudny, choć wydaje się zupełnie oczywisty. Zapewne państwo zauważyli, że jak kupuje się e-book, to on jest obarczony ponad 20-procentowym VAT, tymczasem książki w papierze i audiobooki są znacznie tańsze. Skąd się to bierze? Stąd, że e-booki zostały zaklasyfikowane kiedyś jako usługa, a nie jako książka, w związku z czym VAT mają taki jak usługi. Pamiętajmy też o tym, że o VAT decydują kraje członkowskie, więc jedyne, co UE może zrobić, to przekwalifikować ten e-book z usługi na książkę i wtedy kraj członkowski może VAT opuścić” – mówi PAP europosłanka Róża Thun z PO.

„Rynek książek elektronicznych w ciągu ostatniej dekady bardzo się rozwinął i zyskał na znaczeniu. Dzisiaj nie ma sensu stosowanie podwójnych standardów dla wydań online czy drukowanych. Dzięki nowym przepisom kraje UE będą mogły obniżyć stawkę VAT, a tym samym cenę książek elektronicznych” – mówił podczas debaty poprzedzającej głosowanie belgijski europoseł Tom Vandenkendelaere z grupy Europejskiej Partii Ludowej, poseł sprawozdawca w sprawie stawek VAT na książki.

Obniżenie stawek VAT dla wydawnictw elektronicznych to jedno z zobowiązań Komisji Europejskiej w ramach strategii UE dotyczącej wspólnego rynku cyfrowego oraz część działań w kierunku zbudowania jednolitego unijnego obszaru VAT. UE chce wprowadzić minimalne stawki podatkowe oraz wspólne dla UE zasady nakładania podatków, co ma pobudzić konkurencyjność. Kraje członkowskie będą mogły same zdecydować o nałożeniu własnych stawek VAT powyżej unijnego minimum.