statystyki

Fiskus może zakwestionować restrukturyzację

autor: Agnieszka Pokojska29.05.2017, 07:34; Aktualizacja: 29.05.2017, 09:17
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

Szef KAS stwierdził, że mimo iż wnioskodawcy spytali tylko o przekształcenie spółki z o.o. (N) w komandytową, to jednak w tym przypadku trzeba mówić o zespole czynności (art. 119f ordynacji).źródło: ShutterStock


PROCEDURY | Wydzielenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a potem przekształcenie jej w komandytową ma na celu uniknięcie opodatkowania niewypłaconych zysków – stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej i odmówił wydania opinii zabezpieczającej.

To druga odmowa wydania opinii zabezpieczającej odkąd weszły w życie przepisy o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (15 lipca 2017 r.). W kwietniu szef KAS zakwestionował zakup akcji spółki giełdowej przez specjalnie do tego utworzoną spółkę celową.

Tym razem chodziło o zmianę formy prawnej ze spółki z o.o. (N) w spółkę komandytową. Szef KAS zwrócił jednak uwagę na wcześniejsze operacje z 2015 r. dokonane w ramach działań restrukturyzacyjnych. Wówczas z budowlanej spółki z o.o. (P.B.) zostały wyodrębnione dwa podmioty, w tym spółka N. Do tej ostatniej aportem zostały wniesione kapitały: zakładowy i zapasowy. Pochodziły one z zysków wypracowanych w latach 1991–2015. Spółka N nie przejęła natomiast żadnych zobowiązań, trafiły one do drugiej z wydzielonych spółek.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane