statystyki

Fiskus może zakwestionować restrukturyzację

autor: Agnieszka Pokojska29.05.2017, 07:34; Aktualizacja: 29.05.2017, 09:17
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

Szef KAS stwierdził, że mimo iż wnioskodawcy spytali tylko o przekształcenie spółki z o.o. (N) w komandytową, to jednak w tym przypadku trzeba mówić o zespole czynności (art. 119f ordynacji).źródło: ShutterStock


PROCEDURY | Wydzielenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a potem przekształcenie jej w komandytową ma na celu uniknięcie opodatkowania niewypłaconych zysków – stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej i odmówił wydania opinii zabezpieczającej.

To druga odmowa wydania opinii zabezpieczającej odkąd weszły w życie przepisy o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (15 lipca 2017 r.). W kwietniu szef KAS zakwestionował zakup akcji spółki giełdowej przez specjalnie do tego utworzoną spółkę celową.

Tym razem chodziło o zmianę formy prawnej ze spółki z o.o. (N) w spółkę komandytową. Szef KAS zwrócił jednak uwagę na wcześniejsze operacje z 2015 r. dokonane w ramach działań restrukturyzacyjnych. Wówczas z budowlanej spółki z o.o. (P.B.) zostały wyodrębnione dwa podmioty, w tym spółka N. Do tej ostatniej aportem zostały wniesione kapitały: zakładowy i zapasowy. Pochodziły one z zysków wypracowanych w latach 1991–2015. Spółka N nie przejęła natomiast żadnych zobowiązań, trafiły one do drugiej z wydzielonych spółek.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane