statystyki

Tajemnica skarbowa kurczy się: Fiskus poinformuje kontrahentów podatnika, że nie zapłacił on podatku

autor: Katarzyna Jędrzejewska05.06.2017, 09:57; Aktualizacja: 05.06.2017, 10:11

Już za 3 miesiące urzędy skarbowe mają informować kontrahentów podatnika, że nie zapłacił on daniny, nie złożył deklaracji albo nie wykazał czynności, które miał obowiązek ujawnić.

Takie założenia znalazły się w opublikowanym niedawno przez Ministerstwo Finansów projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej. Tym samym tajemnica skarbowa – strzeżona przez lata równie silnie jak bankowa – coraz bardziej się kurczy. Ma do niej dostęp coraz więcej osób i instytucji.

Miesiąc temu wgląd do indywidualnych danych podatnika zyskały Policja i Żandarmeria Wojskowa. W niektórych przypadkach nawet bez zgody sądu. Tam, gdzie jest ona wymagana, wystarczy, że policjanci i żołnierze ŻW uzasadnią, że dane są im niezbędne do: wykrycia bądź zapobieżenia przestępstwom, ustalenia sprawców, uzyskania i utrwalenia dowodów, wykrycia przedmiotów i innych korzyści majątkowych pochodzących z przestępstw. Słowem, do typowej działalności operacyjno-rozpoznawczej.

Jednocześnie w ordynacji podatkowej pojawił się przepis nakazujący organom podatkowym udostępnianie danych nie tylko szefowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego (jak do tej pory), lecz także Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej i ich upoważnionym funkcjonariuszom lub żołnierzom, „jeżeli jest to konieczne dla skutecznego zapobieżenia przestępstwom lub ich wykrycia, ustalenia sprawców i uzyskania dowodów albo ujawnienia mienia zagrożonego przepadkiem”.

Mało kto wie, że lista organów i instytucji, którym fiskus już dziś udostępnia dane z akt spraw podatkowych, jest o wiele dłuższa. Puchnie z nowelizacji na nowelizację. Dziś liczy niemal 30 pozycji. Obejmuje nie tylko sądy, prokuraturę i służby specjalne. Dostęp do akt mają także biegli, urzędy pracy, jednostki ZUS i KRUS, a w ograniczonym zakresie także komornicy, organy nadzoru górniczego i inne.

To nie wszystko. Co roku, do 31 maja, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie muszą podawać do publicznej wiadomości wykaz osób i podmiotów, którym udzielono ulg podatkowych, odroczono termin zapłaty, umorzono zaległości lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł. Każdy czytelnik Biuletynu Informacji Publicznej powinien móc się zapoznać z wysokością umorzonych kwot i przyczynami umorzenia.

Z ustawy o finansach publicznych wynika wprost, że podanie takiego wykazu do publicznej wiadomości nie narusza przepisów o tajemnicy skarbowej. Potwierdzają to także sądy, rugając organy, gdy te odmawiają podania takich informacji.

Bez trudu można się też dowiedzieć, od kogo pobierana jest opłata targowa. To nie jest informacja objęta tajemnicą skarbową – orzekają sądy.

Sami podatnicy mogą poznać rozliczenia podatkowe swoich bezpośrednich kontrahentów, gdy informacje o nich wchodzą w zakres akt ich własnej sprawy podatkowej. Tak może być na przykład z protokołami z kontroli krzyżowych – potwierdzają sędziowie.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane