statystyki

Spłata kredytu nie zawsze z ulgą

autor: Patrycja Dudek29.05.2017, 07:34; Aktualizacja: 29.05.2017, 09:44
Małżonkowie nie zapłacili podatku dochodowego, bo sądzili, że obejmuje ich ulga mieszkaniowa. Jeszcze w tym samym roku stali się bowiem właścicielami innego mieszkania.

Małżonkowie nie zapłacili podatku dochodowego, bo sądzili, że obejmuje ich ulga mieszkaniowa. Jeszcze w tym samym roku stali się bowiem właścicielami innego mieszkania.źródło: Fotolia


ORZECZENIE | Ulga mieszkaniowa obejmuje tylko spłatę kredytu hipotecznego na nowe mieszkanie, która będzie miała miejsce po sprzedaży dotychczasowej nieruchomości. To, co spłacone wcześniej, się nie liczy – wynika z wyroku NSA.

Spór toczył się o to, czy podatnicy faktycznie wydali przychód ze sprzedaży mieszkania na realizację celu mieszkaniowego (art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT). Gdyby tak było, nie musieliby płacić PIT od dochodu ze zbycia. Małżonkowie sprzedali bowiem mieszkanie po trzech latach od zakupu, a ustawa o PIT wymaga odczekania co najmniej pięciu lat.

Małżonkowie nie zapłacili podatku dochodowego, bo sądzili, że obejmuje ich ulga mieszkaniowa. Jeszcze w tym samym roku stali się bowiem właścicielami innego mieszkania.

Zakup nowego lokalu sfinansowali kredytem hipotecznym, zaciągniętym jeszcze przed sprzedażą starej nieruchomości. Zasadniczo nie powinno być z tym problemu, bo spłata kredytu jest wydatkiem na cel mieszkaniowy (art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o PIT). Szkopuł w tym, że małżonkowie spłacili część kredytu zanim jeszcze sprzedali stare mieszkanie.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane