statystyki

Spłata kredytu nie zawsze z ulgą

autor: Patrycja Dudek29.05.2017, 07:34; Aktualizacja: 29.05.2017, 09:44
Małżonkowie nie zapłacili podatku dochodowego, bo sądzili, że obejmuje ich ulga mieszkaniowa. Jeszcze w tym samym roku stali się bowiem właścicielami innego mieszkania.

Małżonkowie nie zapłacili podatku dochodowego, bo sądzili, że obejmuje ich ulga mieszkaniowa. Jeszcze w tym samym roku stali się bowiem właścicielami innego mieszkania.źródło: Fotolia


ORZECZENIE | Ulga mieszkaniowa obejmuje tylko spłatę kredytu hipotecznego na nowe mieszkanie, która będzie miała miejsce po sprzedaży dotychczasowej nieruchomości. To, co spłacone wcześniej, się nie liczy – wynika z wyroku NSA.

Spór toczył się o to, czy podatnicy faktycznie wydali przychód ze sprzedaży mieszkania na realizację celu mieszkaniowego (art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT). Gdyby tak było, nie musieliby płacić PIT od dochodu ze zbycia. Małżonkowie sprzedali bowiem mieszkanie po trzech latach od zakupu, a ustawa o PIT wymaga odczekania co najmniej pięciu lat.

Małżonkowie nie zapłacili podatku dochodowego, bo sądzili, że obejmuje ich ulga mieszkaniowa. Jeszcze w tym samym roku stali się bowiem właścicielami innego mieszkania.

Zakup nowego lokalu sfinansowali kredytem hipotecznym, zaciągniętym jeszcze przed sprzedażą starej nieruchomości. Zasadniczo nie powinno być z tym problemu, bo spłata kredytu jest wydatkiem na cel mieszkaniowy (art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o PIT). Szkopuł w tym, że małżonkowie spłacili część kredytu zanim jeszcze sprzedali stare mieszkanie.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane