Sporządzanie dokumentacji cen transferowych

autor: Joanna Pasymowska29.05.2017, 09:27; Aktualizacja: 29.05.2017, 10:19
dokument

To, jakie elementy dokumentacji trzeba przygotowywać, zależy od wielkości osiąganych przez podatnika przychodów lub ponoszonych kosztów.źródło: ShutterStock

PROBLEM | O zmianach regulacji cen transferowych przedsiębiorcy słyszą od ponad roku. Wynika to z faktu, że część nowych przepisów zaczęła obowiązywać już w 2016 r., a kolejna – większa – część w 2017 r. Nie dziwią więc liczne publikacje, konferencje czy szkolenia prowadzone przez ekspertów podatkowych, którzy tłumaczą, jakie nowości się pojawiły, jak one wpłyną na przedsiębiorstwa i jak należy się do tych zmian przygotować.

O CO PODATNICY PYTAJĄ NA SZKOLENIACH

Propagowanie tej wiedzy po części przynosi efekty, ale po części wskazuje na pewne braki firm w tym obszarze. Podczas rozmów z przedsiębiorcami przyznają oni, że o zmianach słyszeli, zdają sobie sprawę z rozmiaru tych nowości, ale wychodzą z założenia, iż na przygotowania mają jeszcze czas. Problem jednak w tym, że jest inaczej. Większość nowych przepisów już obowiązuje. Trzeba je stosować w praktyce. Przykładowo pierwsze raporty za 2016 r. (np. informację o grupie podmiotów) trzeba przygotować do końca grudnia 2017 r. (jeśli rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym). Nie oznacza to jednak, że zabranie się do jego opracowania w grudniu przyniesie pozytywne rezultaty.

Aby proces sporządzania dokumentacji cen transferowych przebiegał prawidłowo, zgodnie z nowymi wymogami prawa, a także przygotowanie raportów i deklaracji dla organów podatkowych nie sprawiało kłopotów, odpowiednie procedury w firmie powinny być już opracowane, wdrożone i stosowane na bieżąco. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu na wypadek kontroli ze strony fiskusa, a potem przeprowadzania niezbędnych korekt, jeśli urzędnicy wskażą na nieprawidłowości.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane