statystyki

Jest szansa na stawkę 0 proc. w branży hydrotechnicznej

autor: Agnieszka Pokojska25.05.2017, 07:47; Aktualizacja: 25.05.2017, 08:58
Zapewnił, że stanowisko MF w sprawie zastosowania 23 proc. stawki VAT dla prac realizowanych w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich nie jest sztywne.

Zapewnił, że stanowisko MF w sprawie zastosowania 23 proc. stawki VAT dla prac realizowanych w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich nie jest sztywne.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów pilnie zajmie się problemem opodatkowania usług świadczonych na zlecenie urzędów morskich – obiecał wczoraj Paweł Cybulski, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Zapewnił, że stanowisko MF w sprawie zastosowania 23 proc. stawki VAT dla prac realizowanych w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich nie jest sztywne. Wiceminister wyjaśnił, że dotychczasowe podejście organów podatkowych wynika ze wskazówek zawartych w wyroku NSA z 14 kwietnia 2015 r. (sygn. akt I FSK 1493/14). Sąd orzekł wtedy, że prace te mają na celu ochronę brzegów morskich, a nie środowiska morskiego i w związku z tym nie są objęte zerową stawką VAT.

Teraz jednak MF ma podjąć współpracę z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, żeby rozwiązać problem.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji Krzysztof Zaremba (PiS) zapewnił wczoraj, że posłowie dopilnują, aby resort finansów zmienił dotychczasową wykładnię. Poparła go przewodnicząca komisji Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS).

Problem dotyczy firm, które wygrały przetargi na prace w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich. Inwestycje współfinansowały Unia Europejska i Skarb Państwa. Przetargi ogłaszały urzędy morskie. Odrzucały oferty, w których był uwzględniony VAT, bo twierdziły, że inwestycje mają związek z ochroną środowiska morskiego i są objęte zerową stawką podatku (zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane