statystyki

Jest szansa na stawkę 0 proc. w branży hydrotechnicznej

autor: Agnieszka Pokojska25.05.2017, 07:47; Aktualizacja: 25.05.2017, 08:58
Zapewnił, że stanowisko MF w sprawie zastosowania 23 proc. stawki VAT dla prac realizowanych w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich nie jest sztywne.

Zapewnił, że stanowisko MF w sprawie zastosowania 23 proc. stawki VAT dla prac realizowanych w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich nie jest sztywne.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów pilnie zajmie się problemem opodatkowania usług świadczonych na zlecenie urzędów morskich – obiecał wczoraj Paweł Cybulski, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Zapewnił, że stanowisko MF w sprawie zastosowania 23 proc. stawki VAT dla prac realizowanych w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich nie jest sztywne. Wiceminister wyjaśnił, że dotychczasowe podejście organów podatkowych wynika ze wskazówek zawartych w wyroku NSA z 14 kwietnia 2015 r. (sygn. akt I FSK 1493/14). Sąd orzekł wtedy, że prace te mają na celu ochronę brzegów morskich, a nie środowiska morskiego i w związku z tym nie są objęte zerową stawką VAT.

Teraz jednak MF ma podjąć współpracę z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, żeby rozwiązać problem.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji Krzysztof Zaremba (PiS) zapewnił wczoraj, że posłowie dopilnują, aby resort finansów zmienił dotychczasową wykładnię. Poparła go przewodnicząca komisji Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS).

Problem dotyczy firm, które wygrały przetargi na prace w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich. Inwestycje współfinansowały Unia Europejska i Skarb Państwa. Przetargi ogłaszały urzędy morskie. Odrzucały oferty, w których był uwzględniony VAT, bo twierdziły, że inwestycje mają związek z ochroną środowiska morskiego i są objęte zerową stawką podatku (zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT).


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane