statystyki

O wyjeździe za granicę trzeba powiadomić skarbówkę

autor: Patrycja Dudek25.05.2017, 07:47; Aktualizacja: 25.05.2017, 08:57
Sprawa dotyczyła małżonków, którzy wyjechali z Polski 30 lat temu i na stałe pracowali w Stanach Zjednoczonych. Nigdy nie wymeldowali się z adresu wskazanego w danych ewidencyjnych

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy wyjechali z Polski 30 lat temu i na stałe pracowali w Stanach Zjednoczonych. Nigdy nie wymeldowali się z adresu wskazanego w danych ewidencyjnychźródło: ShutterStock

Podatnik, który wyjeżdża za granicę, musi pamiętać o podaniu urzędowi skarbowemu aktualnego adresu. Kto tego nie zrobi, ryzykuje, że fiskus przeprowadzi postępowanie bez jego udziału – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy wyjechali z Polski 30 lat temu i na stałe pracowali w Stanach Zjednoczonych. Nigdy nie wymeldowali się z adresu wskazanego w danych ewidencyjnych. Nie podali też adresu do korespondencji Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych ani urzędowi skarbowemu.

Kłopoty zaczęły się, gdy urząd wszczął postępowanie w sprawie nieujawnionych dochodów i wymierzył im podatek. Pisma w tej sprawie wysłał na adres zameldowania małżonków, przyjmując (fikcyjnie), że zostały doręczone.

Podatnicy nie zdążyli się od nich odwołać (ordynacja podatkowa daje na to 14 dni). Z urzędem skarbowym skontaktowali się niemal rok później.

Uważali, że organ nie miał prawa przyjąć fikcji doręczenia, a jeśli nawet tak zrobił, to powinien był przywrócić im termin na złożenie odwołania. Zarzucali mu, że kierował korespondencję na adres zameldowania, mimo iż wiedział od rodziny, że tam nie mieszkają. Podnosili, że syn i wnukowie informowali urząd, że krewni nie mieszkają już w Polsce. Argumentowali, że w świetle ordynacji tylko strona, przeciwko której toczy się już postępowanie, ma obowiązek zawiadamiać o wyjeździe. Tymczasem oni wyjechali z kraju lata temu i wtedy żadne postępowanie w ich sprawie się nie toczyło.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Le(2017-05-25 12:27) Zgłoś naruszenie 361

  A jakież to postępowanie może prowadzić US przeciwko osobie, czy małżeństwu po 30 latach?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • TDI(2017-05-26 09:06) Zgłoś naruszenie 226

  To jest Polska.. chory kraj.. cieżko z niego uciec. Współczuje tym Państwu

  Odpowiedz
 • My Naród(2017-05-26 22:05) Zgłoś naruszenie 155

  Tak działa reżimowy rząd a wraz z nim reżimowa administracja którą to sobie podporządkowała "dobra zmiana" Wszystkie tego typu instytucje,urzędy działają na rzecz reżimowego rządu-ten dyktat będzie musiał być w przeszłości rozliczony a urzędnicy którzy firmują tego typu "wnioski" swoim imieniem nazwiskiem w wolnej już Polsce staną przed prawdziwym prokuratorem lub Sądem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Babcia Polka(2019-07-31 21:51) Zgłoś naruszenie 32

  Co za bzdury ,moje dzieci wyjechali z Polski ,dałam im na ten wyjazd finansowe wsparcie . Nie mówili micro USB ,i nie będą mówić ani Ja . Oni pracują tam ,płacą podatki ,ubezpieczenie ,więc rządzący w Polsce i US. Niech wie ,że nikt nie może być podwójnie opodatkowany . Mogą tylko być wściekli ,że młodzi ,inteligentni i wykształceni ludzie wyjechali z Polski ,odizolowani się id zlodzieji i nierobow. A ziemia i nieruchomości i tak są ich !! Mądry Polak nie będzie pracować na nierobow !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane