Wdowiec sprzeda dom od razu, dzieci muszą poczekać

autor: Patrycja Dudek22.05.2017, 07:36; Aktualizacja: 22.05.2017, 09:02
nieruchomości-klucze-dom

Nawet jeżeli w grę wchodzi zwolnienie ze względu na pokrewieństwo, to nie zmienia to faktu, iż spadkobranie jest już objęte jednym podatkiemźródło: ShutterStock

 Nie tylko owdowiały małżonek powinien móc sprzedać dom lub mieszkanie bez czekania 5 lat od nabycia spadku. Takie samo prawo powinno przysługiwać wszystkim spadkobiercom.

To pierwsze komentarze internautów po ubiegłotygodniowej uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 maja br. (sygn. akt II FPS 2/17). Uchwała dotyczyła wyłącznie wdów i wdowców. NSA stwierdził, że nie muszą oni czekać kolejnych 5 lat, żeby bez podatku dochodowego sprzedać nieruchomość odziedziczoną po małżonku. Pięć lat od nabycia nieruchomości do majątku wspólnego wystarczy.

Tym samym upadła koncepcja fiskusa, który twierdził, że daty nabycia nieruchomości przez wdowca są dwie: jedna to data zakupu do majątku wspólnego, druga to data otwarcia spadku (a więc data śmierci drugiego właściciela).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • podatnik(2017-05-23 21:16) Zgłoś naruszenie 00

  Dawno temu zadano prof. Modzelewskiemu Witoldu pytanie, dlaczego państwo nakłada podatki. Odpowiedź była powalająco szczera, prawdziwa i logiczna: "ponieważ może". I już, tak po prostu.

  Odpowiedz
 • KASA kasa Kasa(2017-05-22 12:04) Zgłoś naruszenie 30

  Celem każdego podatku jest KASA niezależnie od gospodarki rynkowej czy innej

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pascal(2017-05-22 11:13) Zgłoś naruszenie 20

  Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jaki w gospodarce rynkowej jest cel podatku od odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane