statystyki

Podział majątku wspólnego: Każdy z małżonków odlicza całość

autor: Łukasz Zalewski22.05.2017, 07:36; Aktualizacja: 22.05.2017, 11:10
podatki, małżeństwo

Fiskus uważał, że skoro podział nie będzie równy, to mężczyzna może rozpoznać koszty w pełnej wysokościźródło: ShutterStock

Jeżeli mąż i żona podzielą wspólny majątek , a następnie go sprzedadzą, to oboje mogą uwzględnić w kosztach pełne wydatki na jego nabycie – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy postanowili znieść wspólność małżeńską i tym samym podzielić majątek (nieruchomość) wypracowany w trakcie związku. Większa część miała przypaść żonie, mniejsza – mężowi.

Spór z fiskusem dotyczył tego, co się stanie, jeżeli będą chcieli sprzedać majątek otrzymany w wyniku podziału. Czy oboje będą mogli w pełnej wysokości uwzględnić w kosztach podatkowych wydatki, jakie ponieśli na jego nabycie?

Fiskus uważał, że skoro podział nie będzie równy, to mężczyzna może rozpoznać koszty w pełnej wysokości. W stosunku do żony uznał inaczej. Stwierdził, że jeśli w wyniku podziału majątku kobieta dostanie więcej, to przypadnie jej wyższy udział, niż wynikałby on z majątku dorobkowego małżonków. Tym samym jego część żona otrzyma nieodpłatnie i od tej części nie może rozpoznać kosztów przy sprzedaży.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane