statystyki

Podział majątku wspólnego: Każdy z małżonków odlicza całość

autor: Łukasz Zalewski22.05.2017, 07:36; Aktualizacja: 22.05.2017, 11:10
podatki, małżeństwo

Fiskus uważał, że skoro podział nie będzie równy, to mężczyzna może rozpoznać koszty w pełnej wysokościźródło: ShutterStock

Jeżeli mąż i żona podzielą wspólny majątek , a następnie go sprzedadzą, to oboje mogą uwzględnić w kosztach pełne wydatki na jego nabycie – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy postanowili znieść wspólność małżeńską i tym samym podzielić majątek (nieruchomość) wypracowany w trakcie związku. Większa część miała przypaść żonie, mniejsza – mężowi.

Spór z fiskusem dotyczył tego, co się stanie, jeżeli będą chcieli sprzedać majątek otrzymany w wyniku podziału. Czy oboje będą mogli w pełnej wysokości uwzględnić w kosztach podatkowych wydatki, jakie ponieśli na jego nabycie?

Fiskus uważał, że skoro podział nie będzie równy, to mężczyzna może rozpoznać koszty w pełnej wysokości. W stosunku do żony uznał inaczej. Stwierdził, że jeśli w wyniku podziału majątku kobieta dostanie więcej, to przypadnie jej wyższy udział, niż wynikałby on z majątku dorobkowego małżonków. Tym samym jego część żona otrzyma nieodpłatnie i od tej części nie może rozpoznać kosztów przy sprzedaży.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane