statystyki

Żona ma prawo tylko do połowy majątku

autor: Patrycja Dudek15.12.2016, 07:45; Aktualizacja: 15.12.2016, 08:39
mieszkanie, nieruchomości

Sprawa dotyczyła kobiety, która wraz z mężem kupiła w 1991 r. udział w nieruchomości. Małżonków łączyła wspólność majątkowaźródło: ShutterStock

Podatniczka, której mąż podarował swój udział w nieruchomości kupionej przed laty do majątku wspólnego, musi poczekać jeszcze pięć lat, jeśli chce sprzedać go bez PIT – wynika z wyroku NSA.

To nie pierwszy taki wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, choć zdarzały się też orzeczenia odmienne (np. sygn. akt II FSK 1101/10, II FSK 1764/12). Ostatnio dominuje jednak linia orzecznicza, zgodnie z którą małżonek przejmujący na własność wspólny dobytek musi brać pod uwagę dwie daty nabycia.

Sprawa dotyczyła kobiety, która wraz z mężem kupiła w 1991 r. udział w nieruchomości. Małżonków łączyła wspólność majątkowa. W 2007 r. postanowili, że wspólny udział w nieruchomości zostanie w całości przekazany do majątku odrębnego żony. Dwa lata później kobieta postanowiła go sprzedać.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy będzie musiała zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży tej części udziału, którą podarował jej mąż.

Zasada jest bowiem taka, że od sprzedaży nieruchomości lub udziału w niej przed upływem pięciu lat od jego nabycia fiskusowi należy się 19-proc. podatek dochodowy (art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 30e ustawy o PIT).


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane