statystyki

Żona ma prawo tylko do połowy majątku

autor: Patrycja Dudek15.12.2016, 07:45; Aktualizacja: 15.12.2016, 08:39
mieszkanie, nieruchomości

Sprawa dotyczyła kobiety, która wraz z mężem kupiła w 1991 r. udział w nieruchomości. Małżonków łączyła wspólność majątkowaźródło: ShutterStock

Podatniczka, której mąż podarował swój udział w nieruchomości kupionej przed laty do majątku wspólnego, musi poczekać jeszcze pięć lat, jeśli chce sprzedać go bez PIT – wynika z wyroku NSA.

To nie pierwszy taki wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, choć zdarzały się też orzeczenia odmienne (np. sygn. akt II FSK 1101/10, II FSK 1764/12). Ostatnio dominuje jednak linia orzecznicza, zgodnie z którą małżonek przejmujący na własność wspólny dobytek musi brać pod uwagę dwie daty nabycia.

Sprawa dotyczyła kobiety, która wraz z mężem kupiła w 1991 r. udział w nieruchomości. Małżonków łączyła wspólność majątkowa. W 2007 r. postanowili, że wspólny udział w nieruchomości zostanie w całości przekazany do majątku odrębnego żony. Dwa lata później kobieta postanowiła go sprzedać.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy będzie musiała zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży tej części udziału, którą podarował jej mąż.

Zasada jest bowiem taka, że od sprzedaży nieruchomości lub udziału w niej przed upływem pięciu lat od jego nabycia fiskusowi należy się 19-proc. podatek dochodowy (art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 30e ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane