statystyki

Wylanie betonu to dostawa, a nie kompleksowa usługa

autor: Łukasz Zalewski22.05.2017, 17:00
Spółka natomiast uważała, że świadczy kompleksową usługę betonowania, bo wykonuje ją na indywidualne zamówienie klienta

Spółka natomiast uważała, że świadczy kompleksową usługę betonowania, bo wykonuje ją na indywidualne zamówienie klientaźródło: ShutterStock

 Spór, którym ostatecznie zajął się NSA, dotyczył tego, jak traktować czynności polegające na wyprodukowaniu betonu, dostarczeniu go, wylaniu przez specjalistyczną pompę lub pompo-gruszkę, zawibrowaniu i wyrównaniu. Czy uznać to za dostawę betonu, czy kompleksową usługę betonowania?

Dyrektor urzędu kontroli skarbowej stwierdził, że jest to dostawa, która jest objęta stawką 22 proc. (obecnie 23 proc.). Spółka natomiast uważała, że świadczy kompleksową usługę betonowania, bo wykonuje ją na indywidualne zamówienie klienta. Podkreślała, że nie tylko wytwarza beton, ale również transportuje go na miejsce budowy specjalistycznymi samochodami, następnie wylewa, wibruje i wygładza.

Spółka była zdania, że wszystkie te czynności składają się na usługę budowlaną, sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 43.99.4 (roboty betoniarskie). Skoro jest ona wykonywana do budowy budynków mieszkalnych, to właściwa jest niższa stawka VAT (zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT).


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane