Od 1 stycznia 2018 r. nie będzie obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na działające online. Kto jednak takiej nie kupi, będzie przesyłał fiskusowi pliki z paragonami
Projekt rozporządzenia przewidujący wprowadzenie od 2018 r. kas fiskalnych online jest od prawie roku na etapie uzgodnień społecznych. Ma on umożliwić wysyłkę e-paragonów z kasy bezpośrednio do fiskusa, a także do klienta, który kupuje towar w sklepie. W stosunku do pierwotnej wersji resort wprowadził jednak istotne zmiany w projekcie. Zapadły też decyzje o rezygnacji z niektórych rozwiązań, w których eksperci widzieli zagrożenia dla prowadzenia biznesu. Zapytaliśmy o nie Ministerstwo Rozwoju, które jest odpowiedzialne za projekt.
Jedną z najbardziej drażliwych kwestii z punktu widzenia firm byłaby konieczność wymiany kasy na nową. Resort rozwoju wyjaśnił nam jednak, że nie będzie jednorazowej wymiany urządzeń. Proces ten zostanie rozciągnięty w czasie. – Wymiana kas będzie wynikała z naturalnego cyklu życia tych urządzeń, to znaczy, że wymianie będą podlegały urządzenia technicznie zużyte (które – zdecydują ich właściciele) oraz takie, którym zapełni się pamięć fiskalna – wskazało MR. Dodało jednak, że w niektórych branżach, w których istnieje ryzyko nadużyć w zakresie ewidencji podatkowej i naliczania należnego VAT, obowiązek wymiany urządzenia na umożliwiające dostęp online może być wprowadzony szybciej. O jakie branże chodzi? – Obecnie jest to analizowane i nie zostały jeszcze podjęte rozstrzygające decyzje – stwierdza resort.