Szykują się kolejne zmiany w VAT: Split payment od 2018 roku

autor: Katarzyna Witwicka19.05.2017, 07:00; Aktualizacja: 19.05.2017, 11:31
pieniądze

Split payment czyli tzw. mechanizm podzielonej płatności to nic innego jak kolejne narzędzie służące uszczelnieniu podatku od towarów i usług.źródło: ShutterStock

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług rozszerza art. 108 o mechanizm podzielonej płatności. Jeśli posłowie przyjmą projekt, od 1 stycznia 2018 roku każdy podatnik posiadać będzie obowiązkowy rachunek VAT prowadzony nieodpłatnie przez bank, w którym posiada konto rozliczeniowe.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

  • Jarek(2018-12-29 00:41) Zgłoś naruszenie 00

    Wolę, aby jednak biuro rachunkowe zajmowało się wysyłanie JPK. Dla osób, które się same rozliczają może to stanowić spory problem i dodatek do i tak żmudnej pracy. Jeśli akurat ktoś rozgląda się za biurem, proponuję tę z Warszawy - Gama.

    Odpowiedz
  • piotr(2018-06-28 10:21) Zgłoś naruszenie 10

    nikt by nie kombinował jak by VAT był niszy dużo oddaje się do państwa 19 % dochodowego plus 23% vat mały przedsiębiorca zarabia praktycznie na opłaty a molochy są zwalniane z podatku albo mają ulgi zastanawiam się nad przeniesieniem działalności do Czech a robić dalej tutaj banda złodziei

    Odpowiedz
  • Michał(2017-12-08 02:30) Zgłoś naruszenie 00

    Zmiany, zmiany, zmiany. Niedługo co kilka miesięcy trzeba będzie na nowo uczyć się kodeksów. Wolałem skorzystać już z usług biura rachunkowego, niż codziennie bawić się w szukanie ew. propozycji zmian bądź rozporządzeń. Dla tych poszukujących kogoś sprawdzonego, polecam Biuro Gama z Warszawy.

    Odpowiedz
  • WW(2017-11-29 18:13) Zgłoś naruszenie 10

    DOBRZE TRZEBA BYŁO IŚĆ NA WYBORY WIADOMO BYŁO ŻE TAK BĘDZIE A TO DOPIERO POCZĄTEK NĘKANIA MAŁYCH FIRM WSZYSTKICH MAŁYCH WYTNĄ Z RYNKU

    Odpowiedz
  • Irena(2017-11-22 16:34) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli rolnik płaci podatki emeryt płaci to nawet mniejsze biznesy muszą też płacić,spokojnie to co się mówi a ile zarabia to 2 różne sprawy!!!!

    Odpowiedz
  • asd(2017-11-09 19:53) Zgłoś naruszenie 00

    a kto kosciól opodatkuje na zel z tym złodziejem i oszustem rydzykiem pis tego nie uczyni bo wiadomo ze polske sprzedali agenturze watykanskiej

    Odpowiedz
  • Wkurzony(2017-10-25 11:51) Zgłoś naruszenie 72

    "Świetną" zmianą będzie wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego, który zmusi wszystkich przedsiębiorców, w tym mikroprzedsiębiorców - właścicieli sklepików czy salonów fryzjerskich do zakupu kwalifikowanego podpisu elektronicznego - wydatek 500 zł co rok, plus miesięczna bądź kwartalna usługa informatyka. Ten rząd dba jedynie o rozmnażającą się patologię, przedsiębiorcom bez zastanowienia rzuca kłody pod nogi i kolejne wydatki. Niedługo nie będzie miał kto pracować na pensje urzędników i obiboków, co biorą socjal.

    Odpowiedz
  • mały(2017-10-13 22:33) Zgłoś naruszenie 60

    A co w przypadku gdy kontrahent nie wpłaci vatu na czas, a konto vat ma mniejszą sumę niż zobowiązanie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • eres2017(2017-08-02 09:55) Zgłoś naruszenie 61

    PRZYKŁAD: Mam firmie budowlanej zapłacić 100 tys netto za usługę budowlaną. Wysyłam dwa przelewy na 100 000 i 23 000 zł VATu tylko mały kłopocik - pomylę rachunki i gość do dyspozycji dostanie 23 tys a na rachunek VAT popłynie 100 tysięcy. Dla tej firmy budowlanej, to będzie początek jej końca. GRATULACJE dla geniusza, który ten system obmyślił!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • grach(2017-07-27 16:48) Zgłoś naruszenie 616

    No i bardzo dobrze, niech coś robią z oszustami podatkowymi. Jestem na TAK!

    Odpowiedz
  • rolnik(2017-07-03 12:07) Zgłoś naruszenie 10

    ha ha ha

    Odpowiedz
  • arx(2017-06-17 09:11) Zgłoś naruszenie 114

    Zmierzamy w stronę państwa policyjnego i totalnej inwigilacji. Jeśli będziemy gnębić drobnych przedsiębiorców to rzeczywiście w Polsce będzie wzrost gospodarczy .......oj będzie tylko że ujemny i ...dodatnie saldo migracji

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Tomasz(2017-06-16 08:56) Zgłoś naruszenie 615

    PRAWIDŁOWO! Uczciwi nie musza sie niczym martwić. A przekrety na taka skala sie skoncza

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Katarzyna(2017-06-14 10:02) Zgłoś naruszenie 622

    BARDZO DOBRZE! Skończa się oszustwa vat!

    Odpowiedz
  • ww(2017-05-29 11:07) Zgłoś naruszenie 111

    VAT należny na oddzielnym koncie, a co z naliczonym , jak go odzyskać. Za każdym razem prosić naczelnika o pozwoleniu przelewu, czy ta kasa będzie sobie spokojnie leżakować. A czy te urzędasy nie wiedzą jakie są zatory płatnicze , ile kasy wolnej maja przedsiębiorcy? Żaden z nich nie był przedsiębiorcą i nie wie jak trudno u nas jest zarobić jakąkolwiek kasę. Ja jestem księgową i się biję tych komuchów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • O(2017-05-25 13:13) Zgłoś naruszenie 49

    NO I PRAWIDŁOWO. TERAZ FIRMA WYŁUDZI vat I SIĘ ZWIJA. I KRADNIE PIENIĄDZE OSÓB FIZYCZNYCH NIEPROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚCI, FAKTYCZNYCH PŁATNIKÓW vat

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • E(2017-05-25 13:11) Zgłoś naruszenie 38

    NA ZACHODZIE JUŻ DAWNO TO JEST.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-05-20 09:14) Zgłoś naruszenie 31

    Do przedsiębiorców polskich , mafijna i agenturalna ekspozytura na POlskę - ksywka departament MF , powinna się zwracać po polsku . Pomijam , że powinna zostać zlikwidowana .

    Odpowiedz
  • z.a.(2017-05-19 16:49) Zgłoś naruszenie 123

    Wszyscy zapomnieli albo umknęło. Jak płaciłem jeden przelew do zus płaciłem 3,50, jak trzeba wpłacać oddzielnie na każde konto to jet 3x3,50. 7zł więcej od każdego podatnika x 3mln podmiotów = 27 mln miesięcznie za nic.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Werwa(2017-05-19 14:18) Zgłoś naruszenie 404

    Do jasnej anielki - gdzie ja mieszkam ? W Polsce czy w kraju anglojezycznym? Co to jest "split payment" czy nie mozna uzywac nazw po polsku. Czy ja juz jest6em w zaborze amerykanskim czy nadal to jest moj kraj Polska?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz