statystyki

Przewóz po budowie. Z odwrotnym obciążeniem czy na zasadach ogólnych?

autor: Piotr Bienias, Anna Wysocka-Bar11.04.2017, 07:19; Aktualizacja: 11.04.2017, 09:38
piasek-budowa

Ani ustawa VAT, ani PKWiU 2008 nie wyjaśniają bowiem, jak szeroko rozumieć pojęcie „sprzętu z operatorem”źródło: ShutterStock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej otwarcie przyznaje, że nie jest uprawniony do właściwego klasyfikowania towaru lub usługi. Szkoda, że na taki komfort nie może sobie pozwolić podatnik.

Od 2017 r. świadczenie usług budowlanych przez podwykonawców jest objęte odwrotnym obciążeniem. Załącznik 14 do ustawy o VAT, który wskazuje usługi podpadające pod ten mechanizm, zawiera w sobie wszystkie usługi wymienione w sekcji F „Obiekty budowlane i roboty budowlane” Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. („PKWiU 2008”). Ponadto uwagi dodatkowe do sekcji F wyjaśniają, że wynajem sprzętu z operatorem należy klasyfikować w odpowiednich grupowaniach obejmujących roboty budowlane wykonane z jego użyciem.

Wynika z tego, że wynajem od podwykonawcy walca z operatorem, który wykona prace związane z wyrównaniem podłoża na budowie autostrady, mieści się w załączniku 14. W konsekwencji usługa podlega odwrotnemu obciążeniu. To dość oczywiste.

Roboty czy transport


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane