statystyki

Wyższy limit Tax Free uderzył w małych przedsiębiorców

autor: Agnieszka Pokojska27.02.2017, 08:08; Aktualizacja: 27.02.2017, 09:47
złotówki, pieniądze

ajwięcej spadła sprzedaż na rzecz podróżnych z Białorusi, co widać zarówno po liczbie wystawionych dokumentów Tax Free, jak i wartości towarów.źródło: ShutterStock

Niespełna rok od podwyżki Ministerstwo Finansów zamierza obniżyć minimalną kwotę zakupów, od których podróżni mogą żądać zwrotu podatku. Zakupy w Polsce ograniczyli głównie Białorusini.

Dziś limit zakupów uprawniających do zwrotu VAT wynosi 300 zł. Przed 1 czerwca 2016 r. było to 200 zł i do takiej kwoty chce wrócić resort finansów. Zapowiedział to wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na poselską interpelację nr 9265.

Ubiegłoroczna podwyżka limitu tłumaczona była tym, że nie był on zmieniany od 2004 r. Jego podniesienie miało zniwelować skutki inflacji.

W praktyce okazało się, że negatywnie wpłynęło to na małych polskich przedsiębiorców, którzy skarżą się na zmniejszoną sprzedaż na rzecz klientów zza wschodniej granicy. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli małych, rodzinnych firm, zajmujących się głównie sprzedażą artykułów spożywczych i chemii gospodarczej w małych sklepach i na bazarach – podkreślił w interpelacji poseł PiS Dariusz Piontkowski. Dodał, że zwiększenie limitu spowodowało odpływ klientów do dużych sieci handlowych, w których łatwiej dokonać zakupów na wymaganą kwotę 300 zł.

Po tym sygnale Ministerstwo Finansów przeanalizowało liczbę i wartość zgłaszanych dokumentów Tax Free. Okazało się, że w drugim półroczu 2016 r. liczba zgłaszanych dokumentów spadła o 16 proc. w stosunku do drugiego półrocza 2015 r. Natomiast wartość zgłoszonych do wywozu towarów była wyższa o ok. 9 proc.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane