statystyki

Dwugłos Brukseli w sprawie obniżonych stawek VAT

autor: Mariusz Szulc15.05.2017, 09:43; Aktualizacja: 15.05.2017, 09:51
Polska mimo zachęt ze strony posłów nie decyduje się na obniżki stawek VAT.

Polska mimo zachęt ze strony posłów nie decyduje się na obniżki stawek VAT.źródło: ShutterStock

Polski budżet traci miliardy złotych przez podatkowe preferencje. Komisja Europejska zachęca nasz kraj, by zlikwidował chociaż część z nich, a jednocześnie pracuje nad reformą, która pozwoli na przyznawanie podatnikom nowych ulg.

Schizofrenia? Niekoniecznie. Stawki obniżone w podatku od towarów i usług są dla Brukseli (i innych organizacji międzynarodowych, takich jak OECD) tematem niewygodnym. Ujmuje się je w rachunku zysków i strat ekonomicznych w publikowanych cyklicznie raportach na temat sytuacji gospodarczej danych krajów. W odniesieniu do Polski (ale też innych krajów) rekomendacje co do stawek są zawsze podobne. Wskazuje się, że utrzymujemy zbyt wiele preferencji w VAT, a te kosztują nas zbyt dużo.

W ostatnim dokumencie (z 22 lutego) Bruksela odwołała się do szacunków podanych przez analityków z CASE, według których stawki obniżone kosztują nas prawie 16 proc. potencjalnych wpływów z VAT. Jest to drugi najwyższy wynik w Unii Europejskiej (wpływy z daniny co roku wahają się w przedziale 125 -130 mld zł). Innymi słowy, powinniśmy podwyższyć obniżone stawki podatku i ewentualnie pozostawić bez zmian tylko najbardziej konieczne preferencje. Choć i tu Bruksela jest sceptyczna. W lutowym raporcie odwołała się do dokumentu sprzed roku, gdzie oceniła stawki obniżone VAT jako niewydolny element polityki społecznej. Uznała wtedy, że nie powinniśmy pomagać biednym przez nakładanie niższego podatku od towarów i usług, bo nie daje to spodziewanych efektów.

Unijny plan działań

Takie restrykcyjne stanowisko KE nie jest jednak oficjalną wykładnią. Bruksela potwierdziła to w Planie działania na rzecz reformy VAT (opublikowanym w połowie 2016 r.). Wynika z niego, że państwa członkowskie będą miały większą swobodę w... obniżaniu stawek daniny. Obecnie zgodnie z art. 98 dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE z 2006 r. L 347, s. 1 ze zm.) mogą one swobodnie stosować jedną lub dwie stawki obniżone, ale wyłącznie w odniesieniu do towarów lub usług określonych w załączniku III do dyrektywy. Preferencje nie dotyczą usług świadczonych drogą elektroniczną (np. zakup e-booka w sieci), a ich zakres powinien być określony jak najprecyzyjniej przy użyciu nomenklatury scalonej.

Wprowadzenie stawki obniżonej bez zgody Brukseli kończy się skargą do Trybunału Sprawiedliwości UE, który najczęściej zgadza się z urzędnikami KE. Skutkiem tego państwo członkowskie musi płacić milionowe kary za zbytni liberalizm. Takie reguły nie podobały się jednak większości krajów członkowskich i w konsekwencji odejdą do lamusa. W planie reformy Bruksela przyznała, że rozumie pretensje pod swoim adresem i jest gotowa zrezygnować z części kompetencji.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane