W 2016 r. przedsiębiorcy odzyskali ponad 99 mld zł nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. To o 9 mld zł więcej niż w 2014 r.
Średni okres oczekiwania waha się między 42 a 44 dni – poinformował wiceminister finansów Marian Banaś w odpowiedzi na poselską interpelację. Co do zasady urzędy mają na zwrot VAT 60 dni.
Rekordowe tempo (ok. 25 dni) fiskus zanotował w grudniu 2016 r., kiedy zwrócił na konto podatników ponad 13 mld zł z tytułu VAT (w poprzednich miesiącach kwoty te wahały się pomiędzy 6 a 8 mld zł). Nie jest to zaskoczeniem, eksperci już wcześniej tym właśnie tłumaczyli załamanie wpływów z VAT w ostatnim miesiącu ubiegłego roku.
Dziennik Gazeta Prawna
Z odpowiedzi wiceministra wynika także, że sukcesywnie rosną zarówno kwoty faktycznie zwracanego VAT, jak i sum, o których zwrot podatnicy wnioskują w deklaracjach.
O ponad 40 tys. wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat liczba deklaracji, w których podatnicy wnioskowali o zwrot nadwyżki podatku naliczonego. Nie licząc zawsze rekordowego grudnia (nie tylko w 2016 r.), tak duże wzrosty można było co roku obserwować w marcu, kiedy to podatnicy składali deklaracje kwartalne.
Zapewne tendencja już się nie powtórzy, ponieważ od 2017 r. znacząco została ograniczona możliwość składania deklaracji kwartalnych.
Odpowiedź wiceministra finansów Mariana Banasia na interpelację poselską nr 11347 z 25 kwietnia 2017 r.