statystyki

Sprawozdanie finansowe: Wprowadzenie i informacja dodatkowa dostarczają ważnych danych

autor: Agnieszka Pokojska20.05.2017, 15:30
dokumenty

W sytuacji, w której pozycja „nieruchomości inwestycyjne” stanowi istotny kwotowo element bilansu, czytelnik sprawozdania finansowego może być znacząco wprowadzony w błąd i założyć, że nieruchomości inwestycyjne zostały wycenione w wartości rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwejźródło: ShutterStock

W sprawozdaniu finansowym musi być napisane, jakie zasady stosuje jednostka. Przy czym obowiązek ten sprowadza się tylko do przypadków, w których przepisy rachunkowe dają jej prawo wyboru w tym zakresie.

W dzisiejszym odcinku cyklu "Błędy w rachunkowości", eksperci na przykładach pokazują, jakie błędy pojawiają się w praktyce w takim elemencie sprawozdania, jakim jest informacja dodatkowa. Obejmuje wprowadzenie oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.

W tej części raportu konieczny jest opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny i sporządzenia sprawozdania finansowego w zakresie, w jakim ustawa pozostawia jednostce prawo wyboru. Nie trzeba umieszczać w nim zasad rachunkowości, które jednostka ma obowiązek stosować. W przypadku zmian w stosunku do roku poprzedzającego trzeba też przedstawić ich przyczyny i skutki.

Przykładowo nieruchomości inwestycyjne mogą być wyceniane według zasad stosowanych do środków trwałych lub według wartości godziwej. Jednostka powinna wskazać, którą metodę wyceny przyjęła.

Obowiązkowym elementem jest informacja dotycząca okresu objętego sprawozdaniem finansowym. Jeżeli rok obrotowy jest równy kalendarzowemu, to można zamieścić informację, że sprawozdanie finansowe jest sporządzone za rok obrotowy 2016. Natomiast w innym przypadku trzeba podać dokładną informację, przykładowo, że sprawozdanie obejmuje okres od 1 maja 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r.

Jest to istotna pozycja, szczególnie gdy podmiot niedawno rozpoczął działalność gospodarczą. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.) jednostka, która rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, może połączyć księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane