statystyki

Wiele jednostek będzie musiało wymienić komitety audytu [WYWIAD]

autor: Agnieszka Pokojska12.05.2017, 18:00; Aktualizacja: 12.05.2017, 19:00
W ustawie pojawią się nowe obowiązki, które już dziś wynikają z rozporządzenia unijnego.

W ustawie pojawią się nowe obowiązki, które już dziś wynikają z rozporządzenia unijnego.źródło: ShutterStock

- Spółki z większościowym udziałem w JZP nie będą już mogły wyznaczać do organów wybierających audytora swoich prawników. Będą musieli być bardziej niezależni - uważa Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Nowa ustawa o biegłych rewidentach to zmiany nie tylko dla samych biegłych rewidentów, ale i jednostek zainteresowania publicznego. Które mogą być najbardziej uciążliwe?

Przede wszystkim nowe warunki dotyczące komitetów audytu. Uchwalona przez parlament ustawa wymaga, tak jak dotychczas, aby większość jego członków, w tym przewodniczący, była niezależna od JZP. Określa jednak znacznie ostrzejsze kryteria w tym zakresie.

Przykładowo większość członków nie będzie już mogła mieć powiązań z właścicielem jednostki dominującej. Tymczasem dziś taki model jest często wykorzystywany przez fundusze inwestycyjne, które są właścicielem większościowym wielu JZP. Fundusze wskazują na członków komitetów audytu, np. osoby, które są w radzie nadzorczej lub zarządach innej zależnej spółki. Po zmianach nie będzie to możliwe. Przepisy nie pozwalają bowiem, aby w większości członkami tych organów były osoby reprezentujące podmioty sprawujące kontrolę nad JZP lub takie, które od takiego podmiotu otrzymywały wynagrodzenie.

Innym wykorzystywanym dziś schematem, szczególnie przez instytucje finansowe, jest powoływanie do rad nadzorczych np. ustępujących członków zarządu. Tymczasem zgodnie z nową ustawą niezależność nie będzie zachowana, gdy dana osoba w ciągu ostatnich 5 lat należała do kadry kierowniczej. Według dotychczasowych regulacji niezależność była oceniana głównie z punktu widzenia posiadania papierów wartościowych lub instrumentów kapitałowych w JZP. Wprowadzenie nowych zasad może uruchomić proces profesjonalizacji komitetów, tj. zatrudniania wyspecjalizowanych w tym zakresie osób.

Zmieni się jednak nie tylko skład, ale też nowe wymagania w zakresie wyboru firmy audytorskiej?

W ustawie pojawią się nowe obowiązki, które już dziś wynikają z rozporządzenia unijnego.

Przykładowo to, że komitet musi opracować politykę wyboru firmy audytorskiej, która określi wszystkie elementy i kryteria, jakimi należy się przy tym kierować. Przy czym elementem przesądzającym o wyborze nie będzie już mogła być cena, ale niezależność i kompetencje. W przeciwnym razie nastąpi uchybienie przepisom ustawy.

Właściwie taka polityka powinna być już opracowana w zeszłym roku, bo wymaga tego unijne rozporządzanie, które weszło w życie 17 czerwca 2016 r. Jak to jest w praktyce?

Nieliczne jednostki się z tego wywiązały, ale to musi się zmienić. Teraz za brak takiej dokumentacji Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła wymierzać bardzo wysokie kary finansowe. Co więcej, będzie mogła je nakładać, gdy polityka wyboru będzie niewystarczająca lub nie będzie zapewniać transparentności albo będzie ograniczać możliwość składania ofert przez niektóre firmy audytorskie. Niewykluczone, że komitety audytu przy formułowaniu polityki wyboru audytora będą musiały skorzystać z pomocy prawników oraz osób znających branżę audytorską. Warto też skorzystać z materiałów opracowanych przez Accountancy Europe (dawniej Federację Europejskich Księgowych FEE), które mogą pomóc w tym zakresie (patrz infografika). Są one dostępne w e-bibliotece na stronie internetowej samorządu.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane