statystyki

Ulga B+R jeszcze bardziej korzystna

autor: Agnieszka Pokojska11.05.2017, 08:01; Aktualizacja: 11.05.2017, 09:04
Resort nauki proponuje też rozszerzyć katalog kosztów kwalifikowanych o wydatki na sprzęt specjalistyczny w prowadzonej działalności B+R.

Resort nauki proponuje też rozszerzyć katalog kosztów kwalifikowanych o wydatki na sprzęt specjalistyczny w prowadzonej działalności B+R.źródło: ShutterStock

Jest projekt, by przedsiębiorcy mogli potrącać 100 proc. kosztów kwalifikowanych, a centra badawczo-rozwojowe aż 150 proc. Byłoby też jasne, jak odliczać koszty osobowe

Zmiany miałyby wejść już od 2018 r., ale na razie to tylko projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nie wiadomo, czy poprze go Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi na pytanie DGP resort finansów poinformował, że musi projekt przeanalizować i dopiero wtedy się do niego ustosunkuje.

Nie wiadomo więc, jak MF podejdzie do propozycji podniesienia limitów odliczeń. Dziś przedsiębiorcy mogą potrącić dodatkowo maksymalnie połowę wydatków na badania i rozwój (B+R), natomiast po zmianach mieliby odejmować 100 proc. Natomiast ci o statusie centrum badawczo-rozwojowego odliczaliby jeszcze więcej, bo 150 proc.

Odliczanie wynagrodzeń

Jest natomiast prawdopodobne, że MF poprze propozycję doprecyzowania, jak w ramach ulgi należy odliczać wynagrodzenia i składki ZUS pracowników. Liczyłaby się proporcja, czyli czas poświęcony na działalność badawczo-rozwojową.

Dziś Ministerstwo Finansów tak właśnie interpretuje przepisy, o czym poinformowało w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji (patrz „Trzeba liczyć proporcję dla ulgi B+R”, DGP nr 87/2017).


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane