statystyki

Ulga B+R jeszcze bardziej korzystna

autor: Agnieszka Pokojska11.05.2017, 08:01; Aktualizacja: 11.05.2017, 09:04
Resort nauki proponuje też rozszerzyć katalog kosztów kwalifikowanych o wydatki na sprzęt specjalistyczny w prowadzonej działalności B+R.

Resort nauki proponuje też rozszerzyć katalog kosztów kwalifikowanych o wydatki na sprzęt specjalistyczny w prowadzonej działalności B+R.źródło: ShutterStock

Jest projekt, by przedsiębiorcy mogli potrącać 100 proc. kosztów kwalifikowanych, a centra badawczo-rozwojowe aż 150 proc. Byłoby też jasne, jak odliczać koszty osobowe

Zmiany miałyby wejść już od 2018 r., ale na razie to tylko projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nie wiadomo, czy poprze go Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi na pytanie DGP resort finansów poinformował, że musi projekt przeanalizować i dopiero wtedy się do niego ustosunkuje.

Nie wiadomo więc, jak MF podejdzie do propozycji podniesienia limitów odliczeń. Dziś przedsiębiorcy mogą potrącić dodatkowo maksymalnie połowę wydatków na badania i rozwój (B+R), natomiast po zmianach mieliby odejmować 100 proc. Natomiast ci o statusie centrum badawczo-rozwojowego odliczaliby jeszcze więcej, bo 150 proc.

Odliczanie wynagrodzeń

Jest natomiast prawdopodobne, że MF poprze propozycję doprecyzowania, jak w ramach ulgi należy odliczać wynagrodzenia i składki ZUS pracowników. Liczyłaby się proporcja, czyli czas poświęcony na działalność badawczo-rozwojową.

Dziś Ministerstwo Finansów tak właśnie interpretuje przepisy, o czym poinformowało w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji (patrz „Trzeba liczyć proporcję dla ulgi B+R”, DGP nr 87/2017).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane