statystyki

Tylko niektóre ekspertyzy do odliczenia w ramach ulgi B+R

autor: Agnieszka Pokojska08.05.2017, 07:39; Aktualizacja: 08.05.2017, 08:18
Organ wyjaśnił, że użycie łącznika „a także” podkreśla, że wymóg ten dotyczy zarówno ekspertyz, opinii, usług doradczych i równorzędnych, jak i nabycia wyników badań naukowych.

Organ wyjaśnił, że użycie łącznika „a także” podkreśla, że wymóg ten dotyczy zarówno ekspertyz, opinii, usług doradczych i równorzędnych, jak i nabycia wyników badań naukowych.źródło: ShutterStock

W ramach ulgi badawczo-rozwojowej można odliczyć tylko wydatki na analizy i opinie wydane przez jednostki naukowe – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w licznych interpretacjach.

Są one zdecydowanie bardziej rygorystyczne niż ubiegłoroczna, korzystna interpretacja wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie i nadal dostępna w bazie Ministerstwa Finansów (z 16 sierpnia 2016 r. nr IPPB5/4510-640/16-2/MR). Potwierdza ona, że w ramach ulgi B+R można odliczyć również wydatki na specjalistyczne opracowania wydane przez podmioty niebędące jednostkami naukowymi (np. przez audytorów). Podatnicy nie mogą jednak liczyć na to, że dyrektor KIS podtrzyma obecnie tę wykładnię.

Chodzi o art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT (i taki sam art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT). Zgodnie z nim kosztem kwalifikowanym, który można dodatkowo odliczać od podstawy opodatkowania, są „ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 1620 ze zm.) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej”.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane