statystyki

Ulga na dzieci 2017: Dochód dziecka liczy się za cały rok

autor: Mariusz Szulc26.04.2017, 08:54; Aktualizacja: 26.04.2017, 09:33
Naczelnik urzędu skarbowego uznał, że dochód liczy się za cały rok, łącznie z zarobkami za okres, kiedy ulga już nie przysługuje.

Naczelnik urzędu skarbowego uznał, że dochód liczy się za cały rok, łącznie z zarobkami za okres, kiedy ulga już nie przysługuje.źródło: ShutterStock

Podatnik nie ma prawa do odliczenia związanego z wychowywaniem pełnoletnich dzieci, jeśli uzyskały one zbyt duży dochód. Nie ma znaczenia, czy zarabiały przed zawarciem małżeństwa, czy po ślubie, gdy ulga już nie przysługuje.

Pytanie zadał mężczyzna, który odliczył ulgę na pełnoletnią córkę, ale skorzystał z preferencji tylko za pierwsze siedem miesięcy roku. W sierpniu wyszła ona bowiem za mąż, a miesiąc później zaczęła pracę jako nauczyciel szkolny. Od września do grudnia zarobiła prawie 10 tys. zł. Tym samym przekroczyła limit 3089 zł określony w art. 27f ust. 6 ustawy o PIT, pozwalający rodzicom na korzystanie z ulgi.

Mężczyzna sądził jednak, że dochody, które córka uzyskała po ślubie, nie mają znaczenia, bo dotyczą całkiem innego gospodarstwa domowego. Argumentował, że przez pierwsze miesiące roku córka była studentką, osobą niezamężną i pozostawała na utrzymaniu rodziców. Za ten okres (od stycznia do lipca) powinien więc mieć prawo do ulgi.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane