statystyki

Kontrola krzyżowa szersza niż w ubiegłym roku

autor: Mariusz Szulc04.05.2017, 08:09; Aktualizacja: 04.05.2017, 08:35
kontrola, urzędnik

Przed 2017 r. kontrole krzyżowe były wykluczone w ramach czynności sprawdzających i z tego właśnie powodu podatnicy często wygrywali w sądach.źródło: ShutterStock

Przed 2017 r. urząd, chcąc sprawdzić kontrahentów podatnika ubiegającego się o zwrot nadwyżki VAT, powinien był wszcząć postępowanie albo kontrolę podatkową – wynika z wyroku WSA w Poznaniu.

Obecnie jest to możliwe także w ramach czynności sprawdzających. Z ustawy o VAT wynika bowiem, że urzędnicy, którzy weryfikują, czy podatnikowi należy się zwrot VAT, mogą wszczynać kontrolę krzyżową niezależnie od trybu, w którym działają (art. 87 ust. 2b). Dzięki temu urzędnicy mogą badać rozliczenia zarówno bezpośredniego kontrahenta firmy, która wystąpiła o zwrot, jak i podmiotów, które obracały towarem na dalszym etapie łańcucha dostaw.

Przed 2017 r. kontrole krzyżowe były wykluczone w ramach czynności sprawdzających i z tego właśnie powodu podatnicy często wygrywali w sądach.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane