statystyki

Kontrola krzyżowa szersza niż w ubiegłym roku

autor: Mariusz Szulc04.05.2017, 08:09; Aktualizacja: 04.05.2017, 08:35
kontrola, urzędnik

Przed 2017 r. kontrole krzyżowe były wykluczone w ramach czynności sprawdzających i z tego właśnie powodu podatnicy często wygrywali w sądach.źródło: ShutterStock

Przed 2017 r. urząd, chcąc sprawdzić kontrahentów podatnika ubiegającego się o zwrot nadwyżki VAT, powinien był wszcząć postępowanie albo kontrolę podatkową – wynika z wyroku WSA w Poznaniu.

Obecnie jest to możliwe także w ramach czynności sprawdzających. Z ustawy o VAT wynika bowiem, że urzędnicy, którzy weryfikują, czy podatnikowi należy się zwrot VAT, mogą wszczynać kontrolę krzyżową niezależnie od trybu, w którym działają (art. 87 ust. 2b). Dzięki temu urzędnicy mogą badać rozliczenia zarówno bezpośredniego kontrahenta firmy, która wystąpiła o zwrot, jak i podmiotów, które obracały towarem na dalszym etapie łańcucha dostaw.

Przed 2017 r. kontrole krzyżowe były wykluczone w ramach czynności sprawdzających i z tego właśnie powodu podatnicy często wygrywali w sądach.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane