statystyki

Będzie uchwała NSA w sprawie kontroli krzyżowych

autor: Patrycja Dudek28.07.2016, 08:00; Aktualizacja: 28.07.2016, 08:04
Spór sprowadza się do wykładni art. 272 par. 3 ordynacji podatkowej.

Spór sprowadza się do wykładni art. 272 par. 3 ordynacji podatkowej.źródło: ShutterStock

Siedmiu sędziów NSA odpowie, czy fiskus może żądać dokumentów od kontrahentów podatnika, gdy w ramach czynności sprawdzających bada zasadność zwrotu VAT. Pytanie w tej sprawie zadał zwykły trzyosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spór sprowadza się do wykładni art. 272 par. 3 ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem organy podatkowe I instancji dokonują czynności sprawdzających w celu ustalenia stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami. Nie wiadomo jednak, co w praktyce miałoby to oznaczać.

Pytanie zapadło na tle sprawy spółki, która wystąpiła do urzędu skarbowego o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym w przyspieszonym 25-dniowym terminie.

Naczelnik jednego z łódzkich urzędów skarbowych konsekwentnie jednak przedłużał termin zwrotu. Twierdził, że musi to dodatkowo zbadać. Weryfikację prowadził w ramach czynności sprawdzających. Była ona utrudniona, bo spółka działała na rynkach innych państw unijnych.

Naczelnik nie tylko więc zażądał od niej dokumentów, ale i wysłał też pytania do zagranicznych administracji podatkowych: niemieckiej i czeskiej.

Chciał się upewnić, czy tamtejsi kontrahenci spółki rzeczywiście prowadzą działalność i czy zawierali z nią transakcje. Żądał na to dokumentów.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane