statystyki

Przejęta firma może być bez pieniędzy i należności

autor: Łukasz Zalewski09.08.2017, 07:21; Aktualizacja: 09.08.2017, 09:50
Spółka miała zapłacić za przedsiębiorstwa więcej, niż wynosiła wartość rynkowa poszczególnych składników

Spółka miała zapłacić za przedsiębiorstwa więcej, niż wynosiła wartość rynkowa poszczególnych składnikówźródło: ShutterStock

 Nawet gdy kupujący nie przejmuje środków zgromadzonych na rachunkach bankowych ani należności, nie wyklucza to nabycia przedsiębiorstwa i nie przekreśla możliwości amortyzowania dodatniej wartości firmy – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierzała produkować i sprzedawać urządzenia i elementy grzewcze. W tym celu planowała kupić dwa przedsiębiorstwa od wspólników dwóch spółek cywilnych. Tak to zapisano w umowie, ponieważ sprzedawane składniki stanowiły u sprzedających dwa odrębne zespoły majątkowe. Składały się na nie: nieruchomości, wyroby gotowe i półprodukty, surowce, licencje, nazwy przedsiębiorstw, domeny internetowe, patenty, dokumentacja techniczna i księgowa, bazy klientów, zawarte umowy handlowe.

Strony ustaliły natomiast, że nabywca nie przejmie pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych kupowanych firm ani należności.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane