statystyki

Przejęta firma może być bez pieniędzy i należności

autor: Łukasz Zalewski09.08.2017, 07:21; Aktualizacja: 09.08.2017, 09:50
Spółka miała zapłacić za przedsiębiorstwa więcej, niż wynosiła wartość rynkowa poszczególnych składników

Spółka miała zapłacić za przedsiębiorstwa więcej, niż wynosiła wartość rynkowa poszczególnych składnikówźródło: ShutterStock

 Nawet gdy kupujący nie przejmuje środków zgromadzonych na rachunkach bankowych ani należności, nie wyklucza to nabycia przedsiębiorstwa i nie przekreśla możliwości amortyzowania dodatniej wartości firmy – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierzała produkować i sprzedawać urządzenia i elementy grzewcze. W tym celu planowała kupić dwa przedsiębiorstwa od wspólników dwóch spółek cywilnych. Tak to zapisano w umowie, ponieważ sprzedawane składniki stanowiły u sprzedających dwa odrębne zespoły majątkowe. Składały się na nie: nieruchomości, wyroby gotowe i półprodukty, surowce, licencje, nazwy przedsiębiorstw, domeny internetowe, patenty, dokumentacja techniczna i księgowa, bazy klientów, zawarte umowy handlowe.

Strony ustaliły natomiast, że nabywca nie przejmie pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych kupowanych firm ani należności.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane