statystyki

W kieszeni Polaka zostaje pensja średniaka

autor: Mariusz Szulc13.04.2017, 07:20; Aktualizacja: 13.04.2017, 08:16
pieniądze wyangrodzenie pensja

Eksperci PwC porównali obciążenia fiskalne nakładane na pracowników w 28 krajach unijnych. Na potrzeby badania przyjęli cztery scenariusze.źródło: ShutterStock

Ulgi prorodzinne w poprzednich latach niewiele pomagały płacącym PIT i składki. Rodzice z dwójką dzieci dostawali na rękę 74 proc. swojej pensji. Singiel – 71 proc.

Tak wynika z wczorajszego raportu firmy doradczej PwC „Praca w UEpodatki i składki”. Podobne wnioski płyną z raportu „Taxing Wedges 2017” opublikowanego przedwczoraj przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Oba badania bazują na przeciętnym wynagrodzeniu, z tą jednak różnicą, że raport OECD dotyczy danych za 2016 r., a raport PwC za 2015 r. Ale wnioski są bardzo podobne.

W obu badaniach nie brano pod uwagę zasiłków socjalnych (np. świadczenia 500 plus), a jedynie ulgi prorodzinne i wspólne rozliczenia z małżonkiem, które zmniejszają obciążenia fiskalne.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane