statystyki

W kieszeni Polaka zostaje pensja średniaka

autor: Mariusz Szulc13.04.2017, 07:20; Aktualizacja: 13.04.2017, 08:16
pieniądze wyangrodzenie pensja

Eksperci PwC porównali obciążenia fiskalne nakładane na pracowników w 28 krajach unijnych. Na potrzeby badania przyjęli cztery scenariusze.źródło: ShutterStock

Ulgi prorodzinne w poprzednich latach niewiele pomagały płacącym PIT i składki. Rodzice z dwójką dzieci dostawali na rękę 74 proc. swojej pensji. Singiel – 71 proc.

Tak wynika z wczorajszego raportu firmy doradczej PwC „Praca w UEpodatki i składki”. Podobne wnioski płyną z raportu „Taxing Wedges 2017” opublikowanego przedwczoraj przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Oba badania bazują na przeciętnym wynagrodzeniu, z tą jednak różnicą, że raport OECD dotyczy danych za 2016 r., a raport PwC za 2015 r. Ale wnioski są bardzo podobne.

W obu badaniach nie brano pod uwagę zasiłków socjalnych (np. świadczenia 500 plus), a jedynie ulgi prorodzinne i wspólne rozliczenia z małżonkiem, które zmniejszają obciążenia fiskalne.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane